Nowe świadczenie z KRUS od 2025
Jak przypomina KRUS, “warunki do otrzymania renty wdowiej są takie same dla każdego emeryta/rencisty” - nie różnią się w zależności od instytucji, z której dana osoba pobiera świadczenia emerytalno-rentowe.
CZYTAJ TAKŻE: Renta wdowia 2025: Najważniejsze informacje o nowym świadczeniu
Jak sprawdzić prawo do połączonych świadczeń? Ankieta ZUS
Ankieta dostępna na stronie internetowej ZUS-u pozwala w kilku krokach sprawdzić, czy użytkownik może ubiegać się o pobieranie renty wdowiej (świadczeń połączonych). Z ankiety mogą również korzystać osoby pobierające świadczenia z KRUS-u. Ankieta składa się z 7 pytań dotyczących kluczowych, wymaganych warunków do pobierania renty wdowiej. Jak ją wypełnić?
- W pytaniu 1 użytkownik musi wskazać, czy ma prawo do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną lub czy ma złożony wniosek (wnioski) o czeka na decyzję o przyznaniu świadczeń? Jak doprecyzowano, chodzi o świadczenia emerytalno-rentowe z ZUS, KRUS, WBE, ZER MSWiA, BESW. Co istotne, jeżeli użytkownik odpowie na to pytanie przecząco - uzupełnianie ankiety zakończy się na tym pytaniu (użytkownik nie ma uprawnień do renty wdowiej).
- W kolejnych punktach ankiety (pytanie 2, 3 i 4) należy uzupełnić informacje dotyczące płci i daty urodzenia użytkownika oraz daty śmierci małżonka, po którym przysługuje renta rodzinna.
- W pytaniu 5 użytkownik musi również podać informację, czy do dnia śmierci współmałżonka pozostawał we wspólności małżeńskiej (prowadzono wspólnie gospodarstwo domowe lub małżeństwo łączył inny rodzaj więzi).
- Pytanie 6 dotyczy kwestii zawarcia związku małżeńskiego po śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna.
- W pytaniu 7 należy podliczyć łączną wysokość brutto wszystkich, pobieranych świadczeń i odpowiedzieć na pytanie, czy podliczona kwota pobieranych świadczeń (lub tylko jednego z nich) przekracza trzykrotność najniższej emerytury – czyli 5 342,88 zł.
Po uzupełnieniu wszystkich, wymaganych elementów ankiety można uzyskać wstępną informację o przysługującym/nieprzysługującym prawie do renty wdowiej.
CZYTAJ TAKŻE: Renta wdowia dla rolników. Tak sprawdzisz, ile możesz dostać
Renta wdowia. Przypomnienie o kluczowych warunkach
Użytkownicy uzupełniający ankietę mogą skorzystać z informacji przypominających o kluczowych warunkach, wymaganych do pobierania renty wdowiej. Prawo do świadczeń w zbiegu przysługuje osobie, która spełnia łącznie następujące warunki:
- osiągnęła powszechny wiek emerytalny – 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni),
- ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku i prawo do własnego świadczenia/świadczeń emerytalno-rentowych,
- małżonek, po którym przysługuje renta rodzinna, zmarł nie wcześniej niż 5 lat przed dniem, w którym współmałżonek osiągnął powszechny wiek emerytalny,
- pozostawała we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka,
- nie jest obecnie w nowym związku małżeńskim (prawo do świadczeń w zbiegu ustaje z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną).
Aby pobierać pełną kwotę połączonych świadczeń, suma wypłacanych świadczeń nie może przekraczać trzykrotności najniższej emerytury. Od 1 marca 2024 r. kwota najniższej emerytury wynosi 1 780,96 – jej trzykrotność to kwota 5 342,88 zł.
CZYTAJ TAKŻE: Emerytury z KRUS znacznie niższe niż te z ZUS. Najnowsze dane GUS
Prawo do zbiegu świadczeń. Czy trzeba wysyłać wniosek?
KRUS przypomina, że ustalenie prawa następuje na wniosek osoby uprawnionej. Wnioski (formularz ERWD) można składać od 1 stycznia 2025 r. w dowolnej placówce KRUS-u: osobiście, drogą pocztową lub elektroniczną (KRUS-ePUAP, dokument podpisany podpisem zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym). Wzór wniosku o zbieg świadczeń wraz z instrukcją wypełnienia można pobrać ze strony internetowej KRUS-u. Osoba, która już posiada uprawienia do renty rodzinnej i własnego świadczenia, nie musi dołączać do wniosku żadnych, dodatkowych dokumentów.
Prawo do renty wdowiej zostanie przyznane od dnia, w którym dana osoba spełni, wszystkie, wymagane warunki – ale nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku (i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.).