13. emerytura z KRUS: Kto nie otrzyma świadczenia?

Wysokość świadczenia odpowiada wysokości najniższej emerytury. Po marcowej waloryzacji wynosi 1878,91 zł brutto. Od tej kwoty potrącana jest zaliczka na podatek dochodowy oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne. 13. emerytura jest wypłacana z urzędu, co oznacza, że emeryci nie muszą składać żadnego wniosku w tej sprawie. Każda osoba otrzymuje świadczenie w takiej samej wysokości, bez względu na to, ile wynosi jej emerytura lub renta. Uprawnieni otrzymają decyzję o przyznaniu świadczenia razem z decyzją waloryzacyjną, która dotyczy podwyższenia świadczeń od 1 marca.
Czytaj też: Rolnicy chcą emerytur cząstkowych w KRUS. Wystosowali specjalny apel
Te osoby nie dostaną 13. emerytury z KRUS
W przypadku trzynastej emerytury nie obowiązuje kryterium dochodowe. Jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest posiadanie prawa do rolniczej emerytury lub renty, okresowej emerytury rolniczej lub rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego na dzień 31 marca 2025 r. Co za tym idzie, jeżeli świadczenie zostanie zawieszone na ten dzień, trzynastka nie zostanie wypłacona.
Co mogłoby spowodować zawieszenie regularnych świadczeń? Przekroczenie limitu dodatkowego przychodu z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Limit wynosi 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 marca br. jest to dokładnie 11 020,40 zł. Dla przypomnienia zawieszona może zostać wyłącznie część uzupełniająca rent rolniczych z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych i okresowych emerytur rolniczych. Osoby, które pobierają emeryturę rolniczą, mogą zarobkować bez ograniczeń. Oznacza to, że w ich przypadku świadczenie nie może zostać ani zawieszone, ani zmniejszone, niezależnie od wysokości osiąganego przychodu.
Kto dostanie 13. emeryturę?
Emerytura rolnicza przysługuje ubezpieczonym rolnikom lub domownikom, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Te osoby musiały również podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 25 lat. Renta rolnicza jest z kolei wypłacana osobom, u których stwierdzono trwałą lub okresową całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym, przy czym ta niezdolność powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub w okresach wymienionych w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Osoby te również musiały podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez wymagany w ustawie czas.
Czytaj też: Jaka pogoda będzie w Wielkanoc i majówkę? Najnowsza prognoza IMGW na 5 tygodni
Na trzynastą emeryturę załapią się też osoby, które pobierają rentę rodzinną. To świadczenie przysługuje uprawnionym członkom rodziny zmarłego emeryta lub rencisty, który miał ustalone prawo do emerytury lub renty rolniczej z ubezpieczenia. Kolejną grupą osób, które otrzymają „trzynastkę”, są świadczeniobiorcy pobierający okresową emeryturę rolniczą. Jest ona wypłacana osobom, które nie mogą już pobierać renty strukturalnej przyznanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego. Ostatnim rodzajem świadczenia uprawniającego do „trzynastki” jest rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Jest ono wypłacane osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci.
Dodatkowe informacje na temat 13. emerytury
Osoby, które mają prawo do kilku świadczeń, otrzymują tylko jedną „trzynastkę”. Zostanie ona wypłacona przez właściwy organ emerytalno-rentowy. Jeśli emeryt otrzymuje emeryturę rolniczą z KRUS i inne świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS, „trzynastkę” wypłaci drugi organ. Jeżeli jednak KRUS wypłaca w zbiegu emerytury i renty rolnicze wraz ze świadczeniem przyznanym przez ZUS, 13. emeryturę otrzymamy z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Osoby, którym przysługuje renta rodzinna po zmarłym, również otrzymają tylko jedną „trzynastkę”. Świadczenie zostanie wypłacone w wysokości proporcjonalnej do liczby osób uprawnionych do renty na dzień 31 marca br.
Czytaj też: Zasiedzenie służebności przesyłu. Ważny wyrok dla właścicieli działek