KRUS. Jakie przypadłości należą do chorób zawodowych?
Kiedy przysługuje renta? Czy kręgozmyk należy do chorób zawodowych? Co robić, gdy nie zgadzamy się z opinią lub decyzją komisji lekarskiej powołanej przez KRUS?
Zadzwonił do nas Czytelnik z informacją, że od wielu lat boryka się z kręgozmykiem (chorobą polegającą na przesunięciu kręgów względem siebie), który uniemożliwia mu wykonywanie pewnych czynności. Zastanawia się nad tym, czy kręgozmyk należy do chorób zawodowych rolników? - Ta choroba jest pokłosiem ciężkiej pracy, której w rolnictwie nie brakuje. Od 15 roku życia byłem zmuszony dźwigać 50-kg worki - powiedział. Poza tym rolnik nie widzi na jedno oko.
- Po wypadku nie uratowano mi jednego oka, nastąpiło odwarstwienie siatkówki. W drugim oku soczewka jest przesunięta. Otrzymałem wytyczne od lekarze okulisty, że nie mogę dźwigać, bo grozi to ryzykiem całkowitego oderwania się siatkówki i zupełnie mogę stracić wzrok - dodał rolnik.
Mimo tych problemów komisja lekarska KRUS uznała, że mężczyzna jest zdolny do pracy i nie przyznała mu renty. Czy słusznie? Jakimi przesłankami się kierowała?
Sprawdź także: Jakie w tej chwili obowiązują wysokości składek emerytalnych w KRUS?
Jak podał KRUS, za rolniczą chorobę zawodową uważa się chorobę, która powstała w związku z pracą w gospodarstwie rolnym, jeżeli choroba ta objęta jest wykazem chorób zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu Pracy.
Wykaz ten, w którym nie figurują kręgozmyk i odwarstwienie siatkówki, znajduje się w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (dostępny poniżej).
Są tam także informacje na temat okresu, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym, a także sposób i tryb postępowania dotyczący ich zgłaszania i stwierdzania. Trzeba jednak pamiętać, że za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym".
- Przypominam, że całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym uważa się ubezpieczonego, który z powodu naruszenia sprawności organizmu utracił zdolność do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym - tłumaczy Adam Minkowski, dyrektor OR KRUS w Poznaniu.
Całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym uznaje się za trwałą, jeżeli ubezpieczony nie rokuje odzyskania zdolności do osobistego wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Natomiast w przypadku, gdy ubezpieczony rokuje odzyskanie zdolności do pracy - całkowitą niezdolność do pracy uznaje się za okresową.
O niezdolności ubezpieczonego do pracy orzekają w postępowaniu orzeczniczym:
- lekarz rzeczoznawca KRUS (I instancja) lub
- komisja lekarska KRUS (II instancja), w wyniku odwołania się rolnika od orzeczenia lekarza rzeczoznawcy lub w wyniku wniesienia zarzutu wadliwości orzeczenia lekarza rzeczoznawcy przez lekarza regionalnego inspektora ds. orzecznictwa lekarskiego.
Jeżeli więc orzeczenie zapadło w I instancji, przysługuje panu prawo odwołania do komisji lekarskiej Kasy w ciągu 14 dni od dnia doręczenia wypisu z treści orzeczenia.
Od orzeczenia komisji lekarskiej (II instancja) odwołanie nie przysługuje, natomiast po wydaniu decyzji odmawiającej uprawnień do świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego może pan wnieść odwołanie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej KRUS do Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w terminie 1 miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. 2019 poz. 299 t.j)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1367 tj)
Czytaj także: KRUS: Nowe kwoty powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury