KOWR wspiera rozwój OZE na terenach wiejskich
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, posiadający ustawowe zadania w zakresie wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii, w szczególności w rolnictwie, od kilku lat realizuje działania promujące OZE na obszarach wiejskich. Działania te są sygnowane logiem Agro OZE - Energia z rolnictwa.
Szkolenia zrealizowane w 2022 r.
W ramach prowadzonych kampanii KOWR organizuje szkolenia i warsztaty. W 2022 r. na zlecenie KOWR przeprowadzonych zostało łącznie 25 szkoleń, w tym:
-
16 szkoleń (w formie webinariów) dotyczących zakładania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych, podczas których przedstawiciele gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich mieli możliwość uzyskania informacji na temat:
-
działalności spółdzielni energetycznych jako nowych podmiotów na polskim rynku energii oraz ich wpływu na rozwój lokalnych samorządów, przedsiębiorstw, rolników i mieszkańców;
-
technicznych aspektów funkcjonowania spółdzielni energetycznych w kontekście optymalizacji autokonsumpcji;
-
przykładowego modelu spółdzielni energetycznej;
-
Webinarium dotyczące zakładania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych
-
4 szkolenia (w formie webinariów) na temat środowiskowych uwarunkowań dotyczących budowy i funkcjonowania biometanowni, podczas których przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, którzy odgrywają kluczową rolę w postępowaniach administracyjnych zmierzających do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, mogli zapoznać się m.in. z:
-
uregulowaniami prawnymi dotyczącymi powstawania instalacji biogazowych i biometanowych, zasadami działania tych instalacji oraz korzyściami wynikającymi z ich funkcjonowania;
-
przykładowym raportem oddziaływania na środowisko opartym o planowaną inwestycję biometanową, ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływań generowanych przez instalację oraz rozwiązań minimalizujących lub kompensacyjnych;
-
-
3 warsztaty dotyczące funkcjonowania mikrobiogazowni rolniczych, zorganizowane w woj. wielkopolskim, dolnośląskim i mazowieckim, podczas których rolnicy:
-
uzyskali informacje na temat możliwości zagospodarowania odchodów zwierzęcych (gnojowicy świńskiej i bydlęcej) poprzez ich wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i ciepła w mikrobiogazowni rolniczej;
-
-
zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi rodzajów mikrobiogazowni rolniczych, doboru instalacji do ilości odpadów wytwarzanych w gospodarstwie rolnym, aspektów prawnych i procedur administracyjnych niezbędnych do uruchomienia mikrobiogazowni, warunków uzyskania wsparcia w ramach systemu FIT, kosztów i okresu zwrotu inwestycji, potencjalnych źródeł finansowania oraz praktycznych aspektów działania instalacji;
-
mieli możliwość zobaczenia działającej mikrobiogazowni rolniczej;
-
Mikrobiogazownia rolnicza w gospodarstwie rolnym w Starczowie, należącym do Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim
-
dwudniowe szkolenie dotyczące możliwości zagospodarowania odchodów zwierzęcych poprzez ich wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w mikrobiogazowniach rolniczych, podczas którego przedstawiciele spółek o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej, nadzorowanych przez KOWR:
-
odwiedzili mikrobiogazownię rolniczą funkcjonującą w gospodarstwie rolnym w Starczowie, należącym do Ośrodka Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim;
-
uzyskali informacje dotyczące zagadnień związanych z doborem odpowiedniego rodzaju instalacji mikrobiogazowni rolniczej przy uwzględnieniu zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa oraz ilości powstających w nim odpadów;
-
zapoznali się z praktycznymi aspektami funkcjonowania tych instalacji, nakładami inwestycyjnymi, jakie należy ponieść na ten cel, oraz okresem zwrotu inwestycji, a także podstawowymi korzyściami wynikającymi z zastosowania ww. technologii;
-
-
dwudniowe warsztaty dotyczące możliwości rozwoju agrofotowoltaiki w Polsce, podczas których przedstawiciele administracji:
-
uzyskali informacje na temat szans i ryzyk rozwoju agrofotowoltaiki w Polsce;
-
obejrzeli pilotażową instalację agrofotowoltaiczną, która oprócz połączenia produkcji rolnej z produkcją energii elektrycznej, uwzględnia również dodatkowe elementy związane z zagospodarowaniem wody;
-
zapoznali się z doświadczeniami innych krajów w rozwoju agro PV, a także przykładami i możliwościami zastosowania tej technologii, uwarunkowaniami prawnymi na rynku energii, możliwościami rozwoju magazynów energii, a także barierami rozwoju agrofotowoltaiki.
-
Wszystkie szkolenia były bezpłatne. Wzięło w nich udział łącznie ponad 1100 osób.
Warsztaty dotyczące możliwości rozwoju agrofotowoltaiki w Polsce
Plany szkoleniowe na 2023 r.
Na 2023 r. KOWR zaplanował realizację kolejnych szkoleń i warsztatów. Zgodnie z założeniami będą one poświęcone zagadnieniom dotyczącym m.in. spółdzielni energetycznych, biogazowni, biometanowni i mikrobiogazowni rolniczych, a także możliwości wykorzystywania biomasy pochodzenia rolniczego na cele energetyczne.
Biogaz rolniczy
Bardzo ważnym tematem kampanii realizowanych przez KOWR są biogazownie rolnicze, czyli stabilne, pewne i ekologiczne źródła energii elektrycznej i ciepła. Bazują one na odnawialnych, lokalnych surowcach i pozytywnie wpływają na środowisko naturalne, gdyż redukują ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery.
Biogazownie rolnicze, dzięki fermentacji metanowej odbywającej się w szczelnie zamkniętych zbiornikach, produkują energię elektryczną. Produkcja tej energii to jednak tylko część potencjału, jakim dysponuje biogazownia rolnicza, ponieważ podczas spalania gazu silniki prądotwórcze generują również spore ilości ciepła. Ciepło to może być dostarczane do sąsiadujących budynków gospodarczych i mieszkalnych, a także do zakładów przemysłowych oraz budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, kościoły, hale widowiskowo-sportowe czy ośrodki zdrowia.
Instalacje te mają zatem znaczący wpływ na rozwój całych gmin. Dzięki wpływom z podatków gmina może finansować inwestycje potrzebne i przyjazne mieszkańcom. Biogazownie rolnicze zapewniają także dodatkowe miejsca pracy, a produkowana w nich masa pofermentacyjna stanowi wartościowy nawóz, który może być wykorzystywany do nawożenia pól uprawnych.
Filmy edukacyjne
W celu rozpowszechnienia informacji na temat korzyści, jakie może przynosić dobrze funkcjonująca biogazownia rolnicza, KOWR zrealizował cykl filmów, które przedstawiają instalacje oraz ich właścicieli, przedstawicieli samorządów i społeczności lokalnych, którzy opowiedzieli o powstaniu biogazowni i korzyściach płynących z ich działania. Dotychczas na zlecenie KOWR zostało zrealizowanych 6 filmów, spośród których każdy prezentuje inną biogazownię rolniczą. Na 2023 r. zaplanowano realizację kolejnych 2 filmów.
Biogazownia rolnicza w Koczale
Wszystkie filmy zrealizowane przez KOWR dostępne są na stronie internetowej www.kowr.gov.pl, w zakładce OZE. Ponadto, chcąc dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, KOWR realizuje kampanię informacyjną poświęconą biogazowniom rolniczym również w telewizji. Skróty i spoty zachęcające do obejrzenia filmów o biogazowniach rolniczych regularnie są emitowane w mediach o zasięgu ogólnopolskim. Łączny zasięg przedmiotowej kampanii wyniósł dotychczas ponad 17 mln widzów.
W ramach współpracy z Telewizją Polską, na zlecenie KOWR powstają również programy dla rolników, które poświęcone są tematyce związanej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich. Dotychczas zrealizowane zostały audycje o biogazowniach rolniczych, monosubstratowych mikrobiogazowniach rolniczych, a także możliwościach wykorzystywania brykietów ze słomy na cele energetyczne. Na 2023 r. zaplanowano realizację i emisję kolejnych programów poświęconych tematyce OZE, w tym dotyczącej programu „Energia dla wsi”, spółdzielni energetycznych, masy pofermentacyjnej powstającej w biogazowniach rolniczych, a także wykorzystania biomasy pochodzenia rolniczego na cele energetyczne.
Konferencje i wydarzenia
W ramach realizowanych działań, KOWR prowadzi również liczne kampanie informacyjne dotyczące możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii w rolnictwie podczas wydarzeń i konferencji poświęconych tematyce związanej z rolnictwem, ochroną klimatu na obszarach wiejskich oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
Wszystkie informacje na temat zrealizowanych i planowanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa działań wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich, można znaleźć na stronie internetowej KOWR.
- Tagi:
- OZE
- KOWR
- biogazownia