KOWR - 100 dni istnienia
Utworzony 1 września Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podsumował sto dni swojej dzialalności. Spotkanie było również okazją do nakreślenia i omówienia zmian, które zamierza przeprowadzić KOWR.
13 grudnia 2017 r. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, odbyło się spotkanie poświęcone podsumowaniu 100 dni działalności KOWR. W spotkaniu uczestniczył Dyrektor Generalny KOWR Witold Strobel, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, Prezesi Wojewódzkich Izb Rolniczych oraz Dyrektorzy Regionalni OT KOWR, oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel.
Początek spotkania opierał się na przedstawieniu obecnego stanu zagospodarowania gruntów Skarbu Państwa w rozłożeniu na poszczególne oddziały KOWR oraz analizy dotyczącej wysokości czynszów w poszczególnych oddziałach, przystąpiono do omówienia zaplanowanych na 2018 rok działań. W wyniku ograniczenia sprzedaży i ustalenia stałych stawek czynszu dzierżawnego znacznie zmniejszyły się dochody KOWR, w związku z tym w przyszłym roku planowane jest zwiększenie sprzedaży działek o powierzchni do 2 ha. Dyrektor KOWR w październiku zatwierdził kryteria przetargów na dzierżawę gruntów, niestety jak wskazywali prezesi izb, nie zostały one zaopiniowane przez izby rolnicze. Zdaniem wielu prezesów, kryteria te zawierają postulaty samorządu rolniczego, ale jednocześnie niektóre rozwiązania w dalszym ciągu będą utrudniać komisjom przetargowym wybór najkorzystniejszej oferty.
Przeczytaj także, o większej pomocy dla spadkobierców. KLIK
Jak podaje źródło, Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że dla funkcjonowania jego resortu najważniejszą organizacją społeczną reprezentującą interesy rolników są izby rolnicze, gdyż to one jako jedyne organizacje mają swoje przedstawicielstwo w każdej wiosce, każdej gminie i w każdym powiecie. Jednocześnie zaznaczył, że współpraca Ministerstwa z KRIR układa się bardzo dobrze. Ze strony Ministerstwa za bezpośrednie kontakty z KOWRem odpowiada sekretarz stanu Zbigniew Babalski. Minister zachęcił do zacieśniania współpracy między oddziałami regionalnymi KOWR i wojewódzkimi izbami rolniczymi oraz zapewnił, że w powołanych od stycznia Radach Społecznych, Izby będą reprezentowane w większym stopniu (dotychczas izby rolnicze miały tylko jednego przedstawiciela w Radzie Społecznej). Uzgodniono również, że ze względu na różnorodność problemów dotyczących gospodarki gruntami rolnymi w poszczególnych województwach, zasady obrotu ziemią będą tworzone dla poszczególnych oddziałów KOWR z uwzględnieniem specyfiki regionu.
Uczestniczący w spotkaniu Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwrócił uwagę, że przyjęte kryteria dotyczące obrotu ziemią nie dają możliwości precyzyjnych i właściwych rozstrzygnięć, co powoduje uzasadnione niezadowolenie przystępujących do przetargów rolników. Także udział przedstawicieli izb rolniczych w komisjach przetargowych budzi wątpliwości, gdyż osoba ta nie ma możliwości chociażby zrobienia notatek, które posłużyłyby sprawdzeniu wiarygodności oferenta. Prezes WIR zgłosił także uwagę dotyczącą konieczności przekazywania uczestnikom przetargów ich wyników z uwzględnieniem punktacji. Należy ustalić termin 2 – 3 tygodni na wnoszenie uwag i ewentualnych odwołań i dopiero po upływie tego terminu, ogłosić wyniki przetargu w formie decyzji administracyjnej. Przyjęcie takiej procedury pozwoliłoby na wyeliminowanie licznych nieprawidłowości, które powstały przy przetargach odbywających się w tym roku.
W ramach spotkania poruszona została także konieczność określenia zasad na jakich przedłużane będą kończące się dzierżawy, gdyż niektóre rozstrzygnięcia dyrektorów regionalnych budzą poważne zastrzeżenia samorządu rolniczego.
- Tagi:
- Krzysztof Jurgiel
- KOWR
- KRIR