Kolejny przypadek wścieklizny u krowy. Chodzi o ten sam rejon na Lubelszczyźnie
Wścieklizna, jedna z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych, ponownie zaatakowała na Lubelszczyźnie.
Drugi przypadek wścieklizny u krowy
Przypomnijmy: jak informowaliśmy już wcześniej, nowe ogniska wścieklizny notowano w ostatnich tygodniach głównie na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie.
Wcześniejsze przypadki dotyczyły głównie lisów i kotów, teraz jednak stwierdzono - już po raz drugi w ciągu zaledwie miesiąca - przypadek wścieklizny u krowy.
Zgodnie z informacjami służb weterynaryjnych, do zdarzenia doszło ponownie na terenie gminy Jarczów. Krowa, u której wykryto wściekliznę pojawiła się w stadzie bydła prowadzonym systemie pastwiskowym (jest to jednak inne stado niż w pierwszym przypadku).
Zgodnie z procedurami - obecnie konieczna jest długa - sześciomiesięczna - obserwacja pozostałych zwierząt w stadzie.
Przypomnijmy: wcześniejszy tegoroczny przypadek wścieklizny u krowy był pierwszym od wielu lat na Lubelszczyźnie.
Wścieklizna na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Obowiązuje szczepienie kotów
Warto przypomnieć, że na Lubelszczyźnie odnotowano w tym roku w sumie już kilkadziesiąt przypadków wścieklizny (ponad 30). W związku z tym obowiązuje m.in. nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w powiatach: biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim. Z kolei na Podkarpaciu obszarami wyznaczonymi do szczepień kotów są powiaty: jarosławski oraz przemyski.
Objawy wścieklizny u zwierząt
Przypomnijmy: wścieklizna, jak wyjaśnia Główny Inspektorat Weterynarii, może mieć postać cichą lub szałową, a jej objawy są różne i zależą od gatunku zwierzęcia:
- psy - występuje niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia;
- koty - odnotowuje się podobne objawy jak u psów, przy czym zwierzęta chowają się, uciekają, nieustannie miauczą, zachowują się agresywnie, a śmierć poprzedzona jest zwykle porażeniem kończyn;
- bydło - obserwuje się niestrawność i obniżone łaknienie, wzdęcie, zaparcie lub biegunkę, drgawki poszczególnych grup mięśni, ślinotok, parcie na przeszkody, ciągłe ryczenie, objawy podobne do rui, nienaturalne położenie głowy lub ogona, chwiejność i porażenia kończyn tylnych;
- świnie - występuje lękliwość, ochrypłe chrząkanie, kurczowe ruchy głowy i gryzienie ściółki;
- owce i kozy - odnotowuje się niepokój, wzmożony popęd płciowy, ochrypłe beczenie, nagle porażenia i upadki;
- konie - obserwuje się wpadanie na ściany stajni, drgawki mięśniowe, objawy kolkowe i częste oddawanie moczu;
- zwierzęta dzikie - głównym objawem jest utrata wrodzonego lęku. Występuje także agresja przejawiająca się atakami na zwierzęta domowe, gospodarskie i ludzi. Dodatkowo, u nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników.
CZYTAJ TAKŻE: Mercosur groźniejszy od choroby niebieskiego języka? Czego boją się rolnicy?
- Tagi:
- krowa
- wścieklizna