Kolejny kraj zakazuje importu bydła z Polski
Od 5 grudnia, zgodnie z informacją przekazaną przez Federalną Służbę ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej, obowiązuje zakaz importu do Rosji z Polski bydła, ale nie tylko. Podwód: wystąpienie choroby niebieskiego języka w naszym kraju.
Choroba niebieskiego języka. Jakich zwierząt nie można importować do Rosji?
- bydła i małych przeżuwaczy,
- zwierząt dzikich, cyrkowych i przeznaczonych do ogrodów zoologicznych zwierząt podatnych na zarażenie chorobą niebieskiego języka,
- wielbłądów i innych przedstawicieli rodziny wielbłądowatych,
- nasienia byków, baranów i kozłów rozpłodowych, embrionów bydła i małych przeżuwaczy, mięsa dzikich małych przeżuwaczy i parzystokopytnych.
Poza tym obowiązuje zakaz tranzytu przez Rosję, pochodzącego z Polski bydła, małych przeżuwaczy i gatunków zwierząt wrażliwych na zakażenie.
Drugie ognisko choroby niebieskiego języka w Polsce
W Polsce mamy już drugie ognisko choroby niebieskiego języka. O chorobie wczoraj - 9 grudnia - poinformował Główny Inspektorat Weterynarii.
- Ognisko BT zostało stwierdzone 5 grudnia 2024 r. w gospodarstwie utrzymującym bydło mleczne w powiecie pyrzyckim, w województwie zachodniopomorskim - podał GIW.
Czym jest choroba niebieskiego języka?
Choroba niebieskiego języka (Bluetongue), jak informuje GIW, jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych jak i dzikich (chorują na nią bydło, owce i kozy, ale także sarny, jelenie, łosie, afrykańskie antylopy, wielbłądy, słonie), wywoływaną przez wirus z rodzaju Orbivirus (Reoviridae). Zwierzęta nie zarażają się bezpośrednio od siebie, a jedynie poprzez owady kłująco-ssące z rzędu muchówek, rodzaju kuczmany (Culicoides) oraz poprzez krew lub nasienie.
Na terytorium Polski choroba niebieskiego języka podlega obowiązkowi zwalczania.
Ocena sytuacji na rynku produkcji bydła w związku z chorobą niebieskiego języka