Koła gospodyń wiejskich będą mogły zarabiać
Ustawa o kołach gospodyń wiejskich gotowa. Czeka na podpis prezydenta.
Dzięki nowej ustawie KGW uzyskają osobowość prawną, będą mogły prowadzić działalność zarobkową i wnioskować o dotację. W 2018 roku w budżecie na ten cel przeznaczono 90 mln zł.
Mamy drugą połowę listopada, więc dużo czasu na realizację założeń nie zostało. Po wejściu w życie nowych przepisów panie będą miały niewiele dni na zarejestrowanie nowego czy przerejestrowanie starego koła.
W jaki sposób działanie kół gospodyń wiejskich reguluje nowa ustawa?
KGW to według ustawy „dobrowolna, niezależna od administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego, samorządna społeczna organizacja mieszkańców wsi, wspierająca rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działająca na rzecz środowisk wiejskich”.
Koła zakładać mogą tylko mieszkańcy danej wsi (osoba, która ukończyła lat 18 i której miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła). Na terenie jednej wsi może mieć siedzibę tylko jedno koło.
Aby w wiosce powstało koło - musi być chętych do tego minimum 10 osób, które utworzą komitet założycielski i przyjmą statut.
KGW trzeba zarejestrować w ARIMR. Dzięki tego koło otrzyma osobowość prawną.
Istniejące już koła gospodyń wiejskich na dostosowanie się do nowych przepisów oraz rejestrację w Agencji będą miały miesiąc.
Koła będą mogły prowadzić działalność zarobkową, w tym działalność gospodarczą. Jednocześnie będą mogły prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Rozporządzenia do ustawy będą miały określać wzór wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, wzór zaświadczenia o dokonaniu wpisu do rejestru, wzór odpisów z rejestru, szczegółowy sposób prowadzenia rejestru czy uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów oraz warunki, jakim powinna odpowiadać ta ewidencja w celu prawidłowego określenia zobowiązań podatkowych.
Ustawa z dnia 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich