Kim jest młody rolnik? Ile wynosi premia dla młodych rolników?
Zapraszamy do lektury następnego artykułu z naszego wieściowego słowniczka rolnika - tym razem wyjaśniamy kim jest młody rolnik i jaką interwencję przewiduje dla tej grupy rolniczej Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Ile lat może mieć młody rolnik?
Zdaniem ministerstwa rolnictwa, młody rolnik – to osoba fizyczna lub prawna, która ma nie więcej niż 40 lat w pierwszym roku ubiegania się o płatność dla młodych rolników.
Jaką rolę w gospodarstwie musi pełnić młody rolnik?
Ważnym wymogiem jest to, by młody rolnik kierował gospodarstwem rolnym, to znaczy prowadził działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym osobiście (podejmował decyzje), na własny rachunek i we własnym imieniu, oraz ponosił koszty i czerpał korzyści w związku z prowadzeniem tej działalności.
Jakie inne wymagania musi spełnić młody rolnik?
By być młodym rolnikiem, trzeba posiadać co najmniej:
- wykształcenie zasadnicze branżowe, średnie branżowe, średnie lub zasadnicze zawodowe w rozumieniu przepisów prawa oświatowego, lub
- 3-letni staż pracy w rolnictwie, przy czym za staż pracy w rolnictwie uznaje się okres, liczony do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, w którym wnioskodawca:
- podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik lub domownik lub ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym handlu (EFTA), lub
- był zatrudniony w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę, na stanowisku związanym z prowadzeniem produkcji rolnej.
Premie dla młodych rolników w Planie Strategicznym na lata 2023-2027
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewiduje interwencję i wspiera rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym przez młodych rolników - co jest najistotniejsze, zapewnia dostęp do kapitału niezbędnego w początkowej fazie prowadzenia gospodarstwa.
Czego dotyczy wsparcie dla młodego rolnika?
Wsparcie to dotyczy rozpoczynania i rozwoju działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych, a także przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.
Co można uwzględnić w inwestycji młodego rolnika?
W ramach inwestycji uwzględnia się przede wszystkim:
- inwestycje budowlane związane z budynkami lub budowlami wykorzystywanymi do wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży;
- zakup nieruchomości rolnych;
- zakup zwierząt gospodarskich lub innych zwierząt niezbędnych do prowadzenia produkcji zwierzęcej;
- zakup nowych maszyn, urządzeń, wyposażenia lub sprzętu, w tym sprzętu komputerowego i oprogramowania służącego wsparciu wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania ich do sprzedaży.
Jakie są warunki przyznania pomocy dla młodego rolnika?
Pomoc może być przyznana, jeżeli zostaną spełnione następujące warunki:
- rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej (w gospodarstwie rolnym) nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
- rozpoczęcie, najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy, prowadzenia, jako kierujący, działalności rolniczej w gospodarstwie o powierzchni użytków rolnych równej co najmniej średniej wojewódzkiej lub krajowej (tej niższej) lub o wielkości ekonomicznej równej co najmniej 15 000 euro; powierzchnia użytków rolnych tego gospodarstwa nie może przekraczać 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna – 150 000 euro;
- powierzchnia użytków rolnych stanowiących przedmiot własności beneficjenta, użytkowania wieczystego lub dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego stanowi co najmniej 50% odpowiedniej średniej (wojewódzkiej lub krajowej – tej niższej);
- przedłożenie biznesplanu dotyczącego rozwoju działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie;
- posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych lub umiejętności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym (staż pracy w rolnictwie) i uwzględniających co najmniej wymogi określone w definicji młodego rolnika lub zadeklarowanie uzupełnienia kwalifikacji.
Od kiedy i ile ziemi musi mieć młody rolnik?
Prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym rozpoczyna się z dniem, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych. Wniosek o przyznanie pomocy może złożyć osoba, która na tym etapie nie jest jeszcze właścicielem lub posiadaczem co najmniej 1 ha UR.
Kiedy młody rolnik nie kwalifikuje się do wsparcia?
Osoba, która otrzymała premię dla młodych rolników w ramach PROW 2014-2020 lub wsparcie na ułatwianie startu młodym rolnikom w ramach PROW 2007-2013 lub SPO 2004-2006 - nie kwalifikuje się do wsparcia.
Czego nie można kupić za pieniądze z premii dla młodego rolnika?
Nie przewiduje się wsparcia gospodarstw w zakresie:
- zwierząt futerkowych, z wyjątkiem królika utrzymywanego w celu produkcji surowca mięsnego;
- roślin wieloletnich na cele energetyczne;
- niektórych działów specjalnych m.in. hodowla zwierząt laboratoryjnych, psów i kotów rasowych, ryb akwariowych.
Uwaga na małżonka młodego rolnika!
Wsparcia nie przyznaje się również, jeżeli małżonek młodego rolnika:
- otrzymał premię dla młodych rolników w ramach PROW 2014-2020 lub wsparcie na ułatwianie startu młodym rolnikom w ramach PROW 2007-2013 lub SPO 2004-2006 lub
- rozpoczął prowadzenie działalności rolniczej (w gospodarstwie rolnym) wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia przez młodego rolnika wniosku o przyznanie pomocy.
Jakie są kryteria wyboru przy premii dla młodego rolnika?
Kryteria wyboru operacji mogą dotyczyć w szczególności:
- posiadanych kwalifikacji zawodowych lub umiejętności;
- różnicy wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo w całości i na własność a młodym rolnikiem;
- powierzchni użytków rolnych w gospodarstwie (tytuł prawny);
- przejmowania przynajmniej jednego gospodarstwa w całości i na własność;
- wielkości ekonomicznej gospodarstwa (tytuł prawny);
- prowadzenia produkcji zwierzęcej;
- udziału w systemach jakości;
- dotychczasowej aktywności zawodowej wnioskodawcy.
Kto może otrzymać wsparcie dla młodeog rolnika?
Wsparcie dla młodego rolnika może otrzymac młody rolnik będący pełnoletnią osobą fizyczną, po raz pierwszy rozpoczynający prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym jako jedyny kierujący i który pracuje w tym gospodarstwie. Warunki dotyczące wieku muszą być spełnione w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Jakie wsparcie może otrzymac młody rolnik?
Ryczałt (premia) w wysokości 200 000 zł wypłacana w dwóch ratach.
Uzupełniające wsparcie dochodów dla młodych rolników
Płatność dla młodych rolników, przyznawana jest do powierzchni, na której prowadzona jest działalność rolnicza. Wsparcie to może otrzymać oczywiście młody rolnik a szacowana stawka wynosi około 61 euro/ha.
Uwaga - nie ma limitu dla powierzchni gospodarstwa. O płatność można ubiegać się maksymalnie przez 5 lat nie później niż do kampanii 2027 r. w ramach PS WPR 2023-2027.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.