Kilkanaście tysięcy mieszkańców. To największe polskie wsie
Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Obszary wiejskie w Polsce w 2022 roku” na 31 grudnia 2022 roku obszary wiejskie zajmowały 92,8 proc. powierzchni kraju (29 mln hektarów). Powierzchnia ta zmniejszyła się w porównaniu z 2015 rokiem o 63,5 tys. hektarów, głównie ze względu na nadanie statusu miasta 52 miejscowościom oraz na korektę granic administracyjnych miast.
Na 31 grudnia 2022 roku na obszarach wiejskich mieszkało 15,3 mln osób, co stanowi wzrost względem roku 2015 o 5,6 tys. Przeciętna miejscowość wiejska liczyła sobie 292 mieszkańców. Jak wskazuje GUS, wzrost spowodowany jest między innymi dodatnim saldem migracji i zwiększoną liczbą zgonów (z powodu między innymi pandemii COVID-19).
Czytaj też: Co wolno, a czego nie w Wigilię? Czyli dawne tradycje na polskiej wsi
5 największych polskich wsi
Według tabeli GUS z 2024 roku „Powierzchnia i ludność na terenach wiejskich oraz liczba miejscowości wiejskich” w Polsce zlokalizowanych jest 53 112 wsi, z czego najwięcej, bo aż 8627 w województwie mazowieckim, najmniej z kolei w opolskim – 1166. Które polskie wsie są największe pod względem liczby ludności?
Największa polska wieś: Józefosław w woj. mazowieckim
Największą polską wsią pod względem ludności jest Józefosław, w którym mieszka 14 809 osób. Leży w województwie mazowieckim, w gminie Piaseczno. Usytuowana jest przy południowej granicy Lasu Kabackiego w bliskiej odległości od Warszawy. Wieś dzieli od centrum stolicy 15 kilometrów.
Dzięki temu, że Józefosław jest bardzo dobrze skomunikowany z Warszawą, mieszkańcy mogą bez problemu dojeżdżać do pracy w stolicy. Popularność tego miejsca jest spowodowana między innymi tym, że mieszkańcy mogą cieszyć się spokojem wsi, ale bez problemu prowadzić życie zawodowe w wielkim mieście. Ponadto na wsi znajdują się szkoły, sklepy, osiedla i inne miejsca, które sprawiają, że mieszkanie tam jest komfortowe.
Czytaj też: Niezwykłe wsie na mapie Polski. Takich miejsc jest w naszym kraju tylko sześć
Największa wieś w Wielkopolsce: Plewiska
Plewiska to polska wieś położona w województwie wielkopolskim w gminie Komorniki. Mieszkają w niej 14 162 osoby. To miejscowość przylegająca do Poznania. Z racji tego, że w XXI wieku stała się częścią aglomeracji poznańskiej, dynamicznie się rozwinęła. Podobnie jak w przypadku wsi Józefosław jej atutem jest to, że osoby mieszkające w Plewiskach mogą pracować w Poznaniu.
Największa wieś w województwie śląskim: Kozy
Kozy to wieś znajdująca się w województwie śląskim, licząca 13 098 mieszkańców. Jest siedzibą gminy Kozy. Co ciekawe, wieś nie jest rolnicza – głównie mieszkańcy zajmują się usługami, we wsi znajduje się ponad 1200 małych i średnich podmiotów gospodarczych. Rolnictwem zajmuje się tutaj znikoma liczba osób.
Największa wieś nad morzem: Straszyn
Straszyn leży w województwie pomorskim w gminie Pruszcz Gdański. Położony jest nad Radunią. Mieszka w nim 10 812 osób. Jego rozwój związany jest z powstałą tam w 1910 roku elektrownią wodną, która miała zapobiegać wiosennym powodziom. Miejsce to jest czynne do dzisiaj.
Największa wieś na Dolnym Śląsku: Kiełczów
Największą wsią województwa dolnośląskiego jest Kiełczów leżący w gminie Długołęka. Oficjalna liczba mieszkańców to 10 569. Kiedyś składała się z głównej ulicy z położonymi po obu stronach domami, a za nimi rozciągały się pola. Dzisiaj wygląda to zgoła inaczej, ponieważ na polach powstały osiedla – zarówno domów jednorodzinnych, jak i bloków. Również jest to wieś nierolnicza, głównie przeprowadzają się tutaj ludzie pracujący we Wrocławiu, którzy liczą na nieco wiejskiego spokoju.