Kiedy rolnik powinien nosić maseczkę?
Noszenie maseczki ochronnej w gospodarstwie rolnym - ministerstwo rolnictwa wyjaśnia.
Obowiązek zakrywania nosa i ust nie dotyczy rolników podczas pracy w gospodarstwie rolnym czy też podczas przebywania na terenie prywatnym wokół domu - podał resort rolnictwa.
Rozporządzenie, które wprowadza od 16 kwietnia 2020 r. obowiązek zakrywania nosa i ust, stanowi między innymi o wykonywaniu tego obowiązku w miejscach ogólnodostępnych, za które uznać należy miejsca o publicznym charakterze tj. dostępne dla nieograniczonej liczby osób, np. obiekty handlowe i usługowe. Zgodnie z uzasadnieniem do rozporządzenia obowiązek ten nie dotyczy rolników podczas pracy w gospodarstwie rolnym czy też podczas przebywania na terenie prywatnym - jak np. taras czy własna nieruchomość gruntowa wokół domu.
Obowiązek zakrywania ust i nosa rozpoczął się 16 kwietnia. Niekoniecznie do zasłaniania musi służyć maseczka ochronna - może to być chustka, szalik lub inna część odzieży, a tym bardziej przyłbica.
Kiedy trzeba zakrywać usta i nos?
- dróg i placów
- zakładów pracy (w tym także biur) – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzie obsługę klientów lub interesantów;
- budynków użyteczności publicznej (np. przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, usług m.in. pocztowych czy telekomunikacyjnych), w tym także budynków biurowych lub socjalnych – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym budynku obsługę klientów lub interesantów;
- innych miejsc ogólnodostępnych np. obiektów handlowych, gastronomicznych, usługowych.
- części wspólnych nieruchomości - czyli np. klatek schodowych, wspólnych korytarzy
Zakrywanie ust i nosa jest też wymagane w miejscach, z których "korzystanie jest ograniczone" (wcześniej określane terenami zieleni): chodzi o parki, zieleńce, promenady, bulwary, w ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe, czyli tereny urządzone wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością, pełniące funkcje publiczne.
Zakrywanie twarzy nie dotyczy lasów.
Obowiązku zasłaniania twarzy nie stosuje się np.:
- w przypadku prac rolników w gospodarstwie rolnym czy też przebywania na terenie prywatnym, jak taras czy własna nieruchomość gruntowa wokół domu.
- do osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.
Rozporządzenie przewiduje też, że obowiązku zasłaniania twarzy nie będzie miał duchowny sprawujący kult religijny (w tym czynności lub obrzędy religijne, podczas jego sprawowania) oraz żołnierz Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, a także funkcjonariusz Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, wykonujący zadania służbowe, stosujący środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.
Obowiązek zakrywania ust i nosa, według rozporządzenia, dotyczy wszelkiego sposobu poruszania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (w tym po drogach, nie tylko publicznych) środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem, hulajnogą, pieszo oraz samochodem (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób).
W przypadku samochodu - zakrywanie ust i nosa obowiazuje, gdy jadą nim osoby sobie obce (inne niż wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące). Podróżujący z rodziną nie muszą używać maseczek.
Jeśli chodzi o noszenie maseczek przez dzieci, z uwagi na liczne postulaty, a przede wszystkim stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii zdecydowano, granicą od której dzieci miały obowiązek zakrywania ust i nosa, jest wiek 4 lat, co wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia.
W razie legitymowania osoby, aby ustalić jej tożsamość przez organy uprawnione albo jeśli zajdzie konieczność identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych można żądać odkrycia ust i nosa.
Nowości w zakresie zakazu przemieszczania się!
Dodatkowo MRiRW informuje, że zgodnie z nowym brzmieniem przepisów zakaz przemieszczania się na terytorium Polski nie dotyczy przemieszczania się danej osoby w celu:
- wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych;
- lub pozarolniczej działalności gospodarczej;
- lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym;
- lub realizacji zadań mających na celu ochronę i zabezpieczenie upraw i płodów rolnych przed szkodami wyrządzanymi przez zwierzynę lub przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt lub zakupu towarów i usług z tym związanych.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, tj. 15 kwietnia 2020 r.