Kiedy rolnicy będą musieli prowadzić e-rejestr środków ochrony roślin?
Zgodnie z unijnym rozporządzeniem od 1 stycznia 2026 wejść w życie mają przepisy, które nałożą na rolników kolejny obowiązek: prowadzenie elektronicznego rejestru dla środków ochrony roślin.
W praktyce oznacza to, że zwiększy się biurokracja - na rolników spadnie bowiem obowiązek raportowania na bieżąco wszystkiego odnośnie ŚOR - w nowych systemach elektronicznych, których swoją drogą jeszcze w Polsce nie ma. Sytuacja dotyczy zresztą wszystkich unijnych krajów.
Wspomniany temat poruszany był przez ostatnie miesiące m.in. przez izby rolnicze, które apelowały do ministerstwa o podjęcie odpowiednich działań - chodzi o to, by po prostu nie nakładać na rolników kolejnych zobowiązań administracyjnych.
Polska apeluje do Komisji Europejskiej o przełożenie daty e-rejestru środków ochrony roślin
W tym tygodniu odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa państw unijnych - w ramach posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli.
Podczas niego - polska delegacja z ministrem Czesławem Siekierskim na czele, złożyła wniosek, by wspomniany obowiązek - przesunąć w czasie.
- Na wniosek Polski ministrowie zapoznali się z informacjami nt. potrzeby przełożenia daty wejścia w życie e-rejestrów dla środków ochrony roślin. Minister Siekierski podkreślił, że wniosek ten podyktowany jest potrzebą redukowania obciążeń administracyjnych dla rolników. Dodał, że wdrożenie odpowiednich narzędzi elektronicznych wymaga więcej czasu niż przewidziano w przepisach UE - opisują przedstawiciele resortu rolnictwa.
Warto dodać, że temat był poruszany już wcześniej - choćby podczas tegorocznej, lutowej, rady AGRIFISH. Już wtedy polska delegacja zwracała uwagę na umożliwienie elastyczności w tym zakresie. Niestety - nie było wówczas żadnej reakcji Komisji Europejskiej.
- Dlatego polski minister ponownie zaapelował do KE o odroczenie wejścia w życie omawianego obowiązku o kolejne 2 lata oraz poprosił państwa członkowskie o poparcie - zaznaczają przedstawiciele ministerstwa rolnictwa. Większość państw członkowskich poparło wniosek Polski i opowiedziało się za przesunięciem wejścia w życie obowiązkowego systemu e-rejestrów z 1 stycznia 2026 r. na 1 stycznia 2028 r. - informuje nasz resort rolnictwa.
Niestety - mimo tego, Komisja Europejska nie zamierza dalej nic w tej sprawie zrobić.
- Komisja nie wyraziła gotowości do rewizji obecnego rozporządzenia, stwierdzając, że państwa członkowskie mają wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do nowego obowiązku, a obecne przepisy dają im pewną elastyczność - opisują przedstawiciele resortu rolnictwa.
Sytuacja zdaje się zatem groteskowa - większość państw unijnych chce zmian, jednak sama KE odmawia podjęcia stosownych działań.
- Prezydencja węgierska zwróciła uwagę, że większość państw członkowskich poparła Polskę i dlatego powinny jednak nastąpić dalsze kroki ze strony KE - zaznaczają przedstawiciele polskiego resortu rolnictwa.
Czy sytuacja się zmieni? Do tematu wrócimy.
CZYTAJ TAKŻE: 50 tys. euro na gospodarstwo? Polska poparła postulat niemieckiej delegacji
CZYTAJ TAKŻE: Skąd przyjeżdża do nas najwięcej zboża? Z Ukrainy jest zakaz importu