KE nie zgodziła się na dopłaty do przechowywania mięsa drobiowego
Ministerstwo rolnictwa poinformowało o decyzjach Komisji Europejskiej w sprawie interwencji rynkowych w związku z pandemią.
W pakiecie legislacyjnym przyjętym 30 kwietnia przez KE znalazło się 11 projektów rozporządzeń. Dotyczą one:
- dopłat do prywatnego przechowywania mięsa i produktów mleczarskich;
- odstępstw od stosowania art. 101 ust. 1 TFUE, ustanawiającego zakaz nieuczciwej konkurencji w zakresie stosowania porozumień kartelowych, przewidujących ograniczanie lub kontrolowanie produkcji w odniesieniu do ziemniaków, kwiatów i roślin ozdobnych, mleka i przetworów mlecznych;
- elastyczności w programach sektorowych w odniesieniu do m.in. owoców i warzyw, Krajowych Programów Wsparcia Pszczelarstwa oraz Programu szkolnego.
Publikacja rozporządzeń w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej zaplanowana jest na początek maja tego roku.
Czytaj także: Polscy rolnicy walczą z koronawirusem. Liczy się wszechstronność maszyn i pomysł
Dopłaty do przechowywania będą dotyczyć wołowiny, mięsa baraniego i koziego, odtłuszczonego mleka w proszku, masła czy niektórych serów. W tej grupie nie znalazło się mięso drobiowe, mimo iż sytuacja także w tym sektorze jest trudna.
- W dniach 20 oraz 22 kwietnia br. Komisja Europejska przekazała państwom członkowskim do konsultacji projekty rozporządzeń. W odpowiedzi na uwagi zgłoszone przez państwa członkowskie, w tym przez Polskę, Komisja Europejska wprowadziła kilka zmian. W projektach Komisja nie uwzględniła dopłat do prywatnego przechowywania mięsa drobiowego, o co Polska kilkakrotnie wnioskowała - podał resport rolnictwa.
KE ma podjąć interwencję także w sektorach produkcji owoców i warzyw, ziemniaków a także kwiatów ozdobnych.