Kary za ubój zbyt wielu świń
Rolnicy, którzy zbyt dużo świń przeznaczają na ubój na własny użytek, muszą liczyć się z kontrolami i karami.
Rolnik może dokonać uboju świń, cieląt do 6 miesiąca życia, owiec i kóz na własny użytek. Jest to tzw. ubój gospodarczy. Musi jednak pamiętać, że co najmniej na 24 godziny przed zamiarem dokonania uboju jest zobowiązany powiadomić Państwową Inspekcję Weterynaryjną lub urzędowego lekarza weterynarii. Zgłoszenia dokonuje rolnik lub osoba, która nabyła zwierzę w celu pozyskania mięsa na własny użytek. – Jest bardzo duży nacisk, powiaty ościenne zaczęły już to robić, aby skłonić rolników do przestrzegania tych przepisów. Mamy duże problemy, ponieważ rolnik po czasie zgłasza ubój – ubolewa Andrzej Długiewicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Pleszewie. Dlatego ci producenci, którzy zgłoszą ubój świń po fakcie, muszą się liczyć z kontrolami i karami. Lucjan Kempiński, rolnik z powiatu pleszewskiego i zarazem delegat Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwraca uwagę na to, że nie zawsze można dokonać zgłoszenia 24 godziny przed ubojem. A to dlatego, że rzeźnik, który umawiał się na dany dzień, stwierdzi, że może np. zabić świnię dzień wcześniej. Dlatego Lucjan Kempiński apeluje, aby w incydentalnych sytuacjach inspekcje nie respektowały zbyt rygorystycznie tych przepisów. Rolnik musi też obowiązkowo przeprowadzić badania świń na obecność włośnicy.
Natomiast w przypadku uboju cieląt - do 6 miesiąca życia – należy na własny koszt zutylizować materiały szczególnego ryzyka (SRM) tj. jelita, krezki i migdałki. Z kolei od owiec i kóz należy usunąć jelita, krezki, migdałki, jelito biodrowe i śledzionę. Materiały szczególnego ryzyka (SRM) dostarczamy do zatwierdzonego zakładu utylizacji kategorii I. Firma musi wystawić pisemne potwierdzenie przyjęcia tych elementów. Dokument ten przechowujemy przez 5 lat. Na ubój gospodarczy przeznaczamy tylko zwierzęta zdrowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest to ubój na potrzeby własne. A to oznacza , że nie można tym mięsem handlować ani go rozdawać. Uboju dokonuje tylko osoba uprawniona, z odpowiednimi kwalifikacjami.
Rolnik musi też pamiętać, aby ubój świni zgłosić w Powiatowym Biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Osoba, która nie dopełniła powyższych obowiązków, musi liczyć się z karą pieniężną.