"Jesteście po żniwach, których nie było" - gradobicia zniszczyły plony rolników
Ostatnie tygodnie nie były najprzyjemniejsze dla rolników z niektórych województw - między innymi w małopolskim i świętokrzyskim doszło do intensywnych gradobić, które doprowadziły do strat na polach. Z rolnikami z województwa świętkoszyskiego porozmawiał minister rolnictwa, Czesław Siekierski.
Wysłaliśmy zapytania do Urzędu Wojewódzkiego w Małopolsce i w Świętokrzyskiem, by dowiedzieć się ilu rolników zgłosiło szkody na polach w wyniku gradobić i jak duże są te straty. Wciąż czekamy za odpowiedzią. Skontaktowaliśmy się także z dyżurnym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu, by dopytać czy mieli jakieś zgłoszenia od rolników. Jednak dyżurny oznaimił, że nie otrzymywali takich informacji.
Rolnicy ponieśli straty w wyniku gradobicić - minister o pomocy dla rolników
Minister Czesław Siekierski rozmawiał z rolnikami z województwa świętokrzyskiego, którzy w ostatnim czasie także ponieśli straty w wyniku gradobicia.
- Gradobicie spowodowało niestety pełne zniszczenia. Można powiedzieć, że jesteście po żniwach, których nie było. Mówiłem o tym co się tutaj stało w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwie Finansów, bo poziom strat wymaga zaangażowania i decyzji na szczeblu rządowym - powiedział Czesław Siekierski.
Podczas wizyty w Jędrzejowie szef resortu rolnictwa wziął udział w spotkaniu rady powiatu.
- Jak Państwo wiecie wiosną były straty w sadach i na plantacjach winorośli spowodowane przymrozkami i gradobiciami. Poprosiliśmy wojewodów o powołanie komisji, które będą szacowały skalę szkód w poszczególnych sektorach produkcji rolniczej - przypomniał Czesław Siekierski.
37 mln z UE dla rolników na starty w wyniku gradobić i przymrozków
Minister poinformował także o podjetych działaniach na forum UE - o wsparciu w wysokości 37 mln euro pisaliśmy TUTAJ.
Ta pomoc zostanie skierowana do producentów winogron i innych owoców, którzy zostali poszkodowani w wyniku kwietniowych przymrozków oraz majowych gradobić. Zgodnie z decyzją KE, państwa członkowskie mogą powiększyć wysokość pomocy o 200% kwoty przyznanej z budżetu UE, wykorzystując środki krajowe.
- Robimy wszystko, żeby nie zostawić rolników samych. Jestem tu dziś z Państwem, żeby przekazać informacje co będziemy robić w tym zakresie. Zależy mi bardzo na tym, aby nasza pomoc zagwarantowała Państwu możliwość przetrwania i odtworzenia produkcji – zapewnił Czesław Siekierski zwracając się do poszkodowanych rolników.