Jedne z najlepszych gospodarstw w Wielkopolsce [VIDEO]
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego od kilku lat organizuje konkurs Wielkopolski Rolnik Roku. Biorą w nim udział najlpesze gospdarstwa z woj. wielkopolskiego. Jego celem jest prezentacja najbardziej przedsiębiorczych farmerów, którzy dostosowują swój warsztat pracy do nowych realiów gospodarowania, wprowadzają w swoich gospodarstwach innowacyjne rozwiązania wspierające rozwój technologii, ochronę środowiska, odnawialne źródła energii i co najważniejsze zwiększają bezpieczeństwo pracy.
Redakcja “Wieści Rolniczych” podchwyciła tę ideę i postanowiła ją promować. W związku z tym rozpoczęliśmy cykl filmów - również pod wdzięczną nazwą Wielkopolski Rolnik Roku. Wystartowaliśmy z nimi zimą tego roku. Efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Najlpeszy film osiągnął już prawie 340 tys. świetleń. Ten z drugiego miejsca na podium z kolei przekroczył liczbę 280 tys. wyświetleń, a trzeci - ponad 116 tys. wyświetleń. Poniżej wspomniane realizacje z linkami do nich.
1. Gospodarstwo rodziny Pytlarz - 337 980 wyświetleń
Rodzina Pytalrz z miejscowości Złotniki Wielkie w powiecie kaliskim - laureaci konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2023. - To wyróżnienie na pewno bardzo nas ucieszyło i trochę zaskoczyło, bo nie sądziliśmy, że odbierzemy statuetkę Siewcy. Do tego konkursu zgłosił nas Urząd Gminy Żelazków, za co jesteśmy mu bardzo wdzięczni. Taka nagroda to miłe wyróżnienie, które motywuje do dalszej pracy - komentuje Stanisław Pytlarz. Wyjaśnia jednocześnie, że gospodarstwo prowadzi wspólnie z rodzicami: Danutą i Markiem. - Na stałe zatrudniamy kilka osób. Mamy także pracowników sezonowych, przede wszystkim do zbiorów ogórka gruntowego - wspomina nasz rozmówca.
2. Gospodarstwo rodziny Galas - 282 791 wyświetleń
Przemysław Galas z miejscowości Łagwy k. Opalenicy (Wielkopolska) - laureat konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2023 - uprawia 270 ha. W jego gospodarstwie, które prowadzi wspólnie z żoną i dziećmi, prym wiodą warzywa: marchew, buraczki ćwikłowe i cebula żółta. Z tej ostatniej osiąga najwyższe dochody. Rolnik specjalizuje się także w produkcji buraka cukrowego. W zeszłym roku osiągnął rekordowe plony, które trafiły do Księgi Rekordów Polski.
3. Gospodarstwo rodziny Koniecznych - 116 283 wyświetlenia
Rodzina Koniecznych - laureaci konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2022 - uprawia 70 ha (w tym 40 ha gruntów dzierżawionych). Dominują ziemie III klasy bonitacyjnej. - Siejemy przede wszystkim kukurydzę - ponad 30 ha. Mamy też lucerny - ok. 5 ha. Ok. 20 ha zajmują zboża - pszenica, jęczmień - wylicza Grzegorz Konieczny. Rolnicy sieją także mieszanki gorzowskie. To z traw i kukurydzy przygotowywane są pasze objętościowe dla bydła, którego jest ok. 100 sztuk bydła, w tym blisko 55 sztuk krów dojnych.
4. Gospodarstwo rodziny Janasów - 88 183 wyświetlenia
Kamila i Karol Janasowie z Brudzewa - laureaci konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2023 - posiadają 98 ha gruntów własnych, a 130 ha dzierżawią. Specjalizują się głównie w uprawie pomidorów pod osłonami i hodowli bydła rasy charolaise. Kilka lat temu postawili w swoim gospodarstwie biogazownię.
5. Gospodarstwo rodziny Pawlaków - 44 650 wyświetleń
Rodzina Pawlaków z miejscowości Wilkonice w powiecie gostyńskim otrzymała nominację w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku 2023. Do pracy w gospodarstwie - nastawionym na produkcję trzody chlewnej i bydła opasowego - angażują się aż trzy pokolenia.
6. Gospodarstwo rodziny Świtek - 25 658 wyświetleń
Roman Świtek z Pałczyna k. Miłosławia otrzymał nominację w konkursie Wielkopolski Rolnik 2023 r. za działania prośrodowiskowe. Ceni polskie maszyny. Uprawia: buraki cukrowe, pszenicę, rzepaki i kukurydzę. Ważną rolę w jego gospodarstwie odgrywają poplony.
7. Gospodarstwo rodziny Zawadów - 18 051 wyświetleń
Dorota i Konrad Zawadowie z miejscowości Łuszczewo w powiecie konińskim (Wielkopolska) - laureaci konkursu Wielkopolski Rolnik Roku, specjalizują się w produkcji warzyw i ziół, które zajmują aż 70% ich gospodarstwa. W tym roku część z nich została zasiana za pomocą urządzenia autonomicznego - FarmDroida, zasilanego energią słoneczną. Robot opielił również wspomniane uprawy.
Kręci nas Twoja rola - skontaktuj się z Naszą ekipą filmową
Wkrótce planujemy kolejne realizacje w ramach WRR. Ale nie tylko. Jeśli chcesz więc, żebyśmy odwiedzili równoeż Twoje gospodarstwo z kamerą i nakręcili o nim fim, napisz do redakcji: [email protected] lub zadzwoń: 501 267 226.
Czytaj także:
Piotr Gręźlikowski - wygrał w konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne w 2024 r.