Jakie korzyści przynosi rolnikom rolnictwo precyzyjne?
Rolnictwo precyzyjne to temat, który zdobył sobie w ciągu ostatnich lat ogromną popularność i zainteresowanie. Coraz więcej rolników sięga po tego rodzaju rozwiązania.
Wiąże się to z ogólnym trendem do szerszego wykorzystywania nowoczesnych technologii w produkcji – również rolnej – dla uzyskania większej wydajności. Warto więc przyjrzeć się lepiej zagadnieniu rolnictwa precyzyjnego i korzyściom, jakie ono ze sobą niesie.
Czym jest rolnictwo precyzyjne?
Definicja rolnictwa precyzyjnego jest dość prosta, aczkolwiek najlepiej wyjaśnić tę kwestię w porównaniu do rolnictwa tradycyjnego.
Wszelkie prace rolnicze – od siewu, przez stosowanie oprysków i nawozów, do zbioru i przygotowania pola na przyszłe zasiewy wymagają precyzji. Aby nie obrobić tego samego kawałka pola dwa razy albo go nie pominąć, a przy tym zminimalizować liczbę koniecznych do wykonania przejazdów konieczne jest doświadczenie, które wiąże się z latami przepracowanymi za kierownicą ciągnika.
Jednak dzisiaj dostępne są specjalistyczne systemy GPS, które pozwalają osiągnąć ten cel o wiele łatwiej. Rolnictwo z ich wykorzystaniem to właśnie rolnictwo precyzyjne.
Na jakich gospodarstwach sprawdza się nawigacja rolnicza?
Nawigacje rolnicze wykorzystywane są już od dość dawna, jednakże ich faktyczne użycie ograniczało się przez długi czas prawie wyłącznie do gospodarstw o olbrzymim areale. Współcześnie produkowane nawigacje do ciągników i maszyn rolniczych takie jak matrix 430 czy też nawigacja GPS Matrix PRO 840GS pozwalają na uzyskanie precyzji rzędu nawet kilku centymetrów, dzięki czemu realne korzyści przynieść może również w gospodarstwach o wiele mniejszych.
Oszczędność materiałów i środków używanych w rolnictwie
Prace polowe wiążą się oczywiście ze zużyciem określonej ilości materiału siewnego, sadzonek, środków ochrony roślin i nawozów.
Systemy rolnictwa precyzyjnego pozwalają tę ilość zmniejszyć, przy jednoczesnym uzyskaniu takich samych, a nawet mniejszych plonów. Najłatwiej będzie wyjaśnić to na przykładzie stosowania oprysków – w przypadku innych materiałów i środków będzie analogicznie.
Dla uproszczenia załóżmy, że do opryskania mamy idealnie kwadratowe pole o powierzchni jednego hektara, a robocza szerokość opryskiwarki wynosi 10 m. W idealnej, modelowej sytuacji równomierne jego opryskanie będzie wymagało nie mniej i nie więcej niż 10 przejazdów. Jednak jak doskonale wiemy, idealne sytuacje rzadko się zdarzają. Nawet bardzo doświadczony rolnik będzie robił dla bezpieczeństwa niewielkie zakładki (załóżmy 25 - 50 cm), a sytuacja na krańcach, przez konieczność zawracania skomplikuje się jeszcze bardziej. Przy takiej wielkości pola zużycie oprysku będzie większe od zakładanego o przynajmniej pięć procent, a wartość ta może być jeszcze większa.
GPS w rolnictwie precyzyjnym pozwoli w tym przykładzie na znacznie dokładniejsze przejazdy. W praktyce rolnik zaoszczędzi przynajmniej 5% kosztów na środek do oprysku na hektar pola, a co za tym idzie, na polach o większym areale zaoszczędzone kwoty mogą być znaczne.
Oszczędność paliwa do maszyn rolniczych
W powyższym przykładzie wzięliśmy pod uwagę pole o bardzo prostym kształcie, jednak jak doskonale wiadomo, nie zawsze sytuacja wygląda w ten właśnie sposób. Kiedy dysponujemy polem o geometrii nieco bardziej skomplikowanej, może okazać się, że ilość przejazdów niezbędnych do wykonania pracy jest znacznie większa.
Jak przekłada się to na zużycie paliwa do ciągnika? Bardzo podobnie – im bardziej skomplikowane geometrycznie pole, tym konieczne będzie wykonanie większej ilości przejazdów. GPS rolniczy pozwala z łatwością wyznaczyć najkrótszą możliwą trasę, co znacznie ograniczy wydatki na paliwo.
Możliwość uzyskania większych plonów
W jaki sposób przekłada się to na uzyskiwane przez gospodarstwo plony? Po pierwsze, wszelkie prace przygotowawcze są przeprowadzone w sposób prawidłowy, a pole jest dobrze przygotowane pod zasiew na dosłownie każdym centymetrze kwadratowym, dzięki czemu wydajność będzie bardziej równomierna.
W czasie siewu technologia rolnictwa precyzyjnego pozwala na unikanie podwójnych przejazdów (co nie zwiększa znacznie plonu, po prostu część materiału siewnego zostaje zmarnowana), a także nie pozwala na ominięcie żadnego, nawet najmniejszego kawałka pola.
To samo dotyczy nawozów i środków ochrony roślin, dzięki czemu wszystkie uprawiane rośliny są tak sam dobrze zaopatrzone w substancje odżywcze i zabezpieczone przed szkodnikami.
Jednym z największych producentów systemów nawigacji gps dla rolników jest amerykańska firma TeeJet, której oficjalnym dystrybutorem na rynku w Polsce jest Agro-Tech Junoszyn Rolnictwo Precyzyjne.
Oszczędność czasu i pozostałe korzyści
Nietrudno domyślić się, że system GPS w rolnictwie przekłada się również na oszczędność czasu. Dzięki temu praca staje się bardziej wydajna, a koszty utrzymania gospodarstwa (w tym przypadku koszty zatrudnienia) spadają.
Rolnictwo precyzyjne w Polsce jest dziś popularne również z innych powodów. Jednym z nich jest fakt, że dzięki niemu znacznie obniża się poziom kwalifikacji niezbędnych do wykonywania prac rolnych.
Właściciel gospodarstwa może zająć się jego zarządzaniem, a wykwalifikowani pracownicy zostać oddelegowani do innych, wymagających większego doświadczenia zadań. To sprawia, że we właściwych rękach wydajność gospodarstwa jako całości rośnie jeszcze bardziej, co prowadzi do konkretnego zwiększenia osiąganych zysków.
Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem rolniczego systemu gps firmy TeeJet, lub masz jakieś pytania na temat rolnictwa precyzyjnego zapraszamy do kontaktu z firmą Agro-Tech Junoszyn.
AGRO-TECH JUNOSZYN SP. Z O. O.
Junoszyn 1, 64-130 Rydzyna
tel: 735 983 686
http://agrotech-junoszyn.pl/