Jakie drzewa i krzewy wymagają cięcia w grudniu?
Przycinanie jesiennych malin
Jeśli pogoda w pierwszym miesiącu zimy nie różni się znacząco od tej z końcówki jesieni, właśnie w grudniu można wykonać te prace, z którymi nie zdążyliśmy jesienią. Listopad i grudzień (w zależności od pogody) to też pora na przycięcie malin jesiennych. Zaczynają one owocować w sierpniu, a kończą dopiero wraz z pierwszymi przymrozkami. Jeżeli jesień jest ciepła, jeszcze w listopadzie można spokojnie zrywać z nich owoce. To oznacza, że właśnie grudzień będzie najlepszym miesiącem na ich przycięcie. Przypomnijmy: te odmiany malin tnie się nisko nad ziemia.
Przycinanie bylin
W grudniu może być też ostatni dzwonek na przycięcie na zimę niektórych bylin. Ogrodnicy wskazują to np. na hosty (funkie). Są też takie gatunki, które są ozdobą ogrodu do późnej jesieni. Dobrym przykładem są chryzantemy ogrodowe. Te rośliny zakwitają dopiero na przełomie października-listopada. Po przekwitnięciu trzeba je przyciąć na wysokość ok. 15 cm i okryć na zimę.
Czytaj również: Masz w ogrodzie jabłonie i grusze? Nie zapomnij o jesiennym oprysku mocznikiem
Cięcia pielęgnacyjne drzew
W grudniu nie wykonuje się większych cięć gałęzi czy konarów. Można przyciąć odrosty i nadmiar młodych pędów (wilków) na drzewach owocowych. Dotyczy to jednak głównie gatunków odporniejszych na mróz (jabłoni, gruszy czy śliw). Najlepiej wybrać na ten zabieg suchy i bezmroźny dzień. Jeśli zdecydujemy się na takie grudniowe cięcie pielęgnacyjne, używane przez nas narzędzia ogrodnicze muszą być dokładnie wyczyszczone i ostre. Bez tego powstałe na drzewach rany po cięciach będą się długo goić. Przyczynimy się też w ten sposób do rozprzestrzeniania się chorób w ogrodzie.
Jakie inne prace w ogrodzie można wykonać jeszcze w grudniu?
Początek zimy to ostatni dzwonek na zabezpieczenie roślin przed niskimi temperaturami, wiatrem i zimową suszą. W tym celu wykonuje się ściółkowanie i okrywanie. Przed zimą można też pozaznaczać w ogrodzie miejsca w których rosną rośliny wieloletnie zanikające na zimę. Zwłaszcza, jeśli ich nie ściółkujemy, dany gatunek mamy od niedawna i wczesną wiosną planujemy nowe nasadzenia. Miejsca można oznaczyć tabliczkami lub np. postawić płotek ogrodowy.
Wapnowanie gleby i bielenie drzew
Zabiegiem ogrodniczym typowym dla wczesnej zimy jest bielenie wapnem pni drzewek owocowych. Biała warstwa wapna na korze zapobiega uszkodzeniom kory wynikającym z mrozu i różnicy temperatur między dniem a nocą. Zapobiega też wybudzaniu się roślin z zimowej drzemki. W powszechnej opinii bielenie wapnem niszczy larwy szkodników, jednak nie jest to prawdą – wapno nie posiada takich właściwości. Bielenie można przeprowadzić wczesną zimą (grudzień), najlepiej w bezdeszczowy dzień, przy temperaturze powyżej 4 st. C. Jeżeli wapno zacznie być zmywane przez opady, w trakcie zimy (do lutego) zabieg można powtarzać.
Drugim zabiegiem który można wykonać późną jesienią/wczesną zimą (po zakończeniu wegetacji roślin) jest wapnowanie gleby (warto jednak zaznaczyć, że niektórzy fachowcy wskazują, że najlepszym momentem na to jest wczesna wiosna). Nawożenie wapnem zmniejsza kwaśny odczyn gleby, dlatego musi być poprzedzone sprawdzeniem jej pH. Może się okazać, że nie jest to potrzebne. Wapnowanie przeprowadza się raz na kilka lat.