Jakie choroby dotykają rolników? Ile odszkodowań w 2023 roku wypłacił KRUS?
W Polsce w 2022 roku stwierdzono 2637 przypadków chorób zawodowych a rolnicy zajęli 4. miejsce pod względem zapadalności na nie.
Które grupy najczęściej doznają chorób zawodowych? Rolnicy na 4 miejscu
Według informacji przesłanych przez Instytut Medycyny Pracy imienia prof. dra med. Jerzego Nofera - największa liczba stwierdzonych chorób zawodowych według zawodów w 2022 r. dotyczyła:
- specjalistów (1145 przypadków), w szczególności do spraw zdrowia (817 przypadków) i do spraw nauczania i wychowania (304 przypadki).
- operatorów i monterów maszyn i urządzeń - 396 przypadków
- robotników przemysłowych i rzemieślników - 335 przypadków
- rolników, ogrodników, leśników i rybaków - 267 przypadków. Grupę tę zdominowali przede wszystkim rolnicy produkcji towarowej (240 przypadków).
Na jakie choroby najczęściej zapadają rolnicy według danych z 2022?
Spośród sekcji i działów gospodarki narodowej najwyższą zapadalność na choroby zawodowe odnotowano m.in. właśnie w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie. Stwierdzono 316 przypadków chorób zawodowych.
Wśród rozpoznanych patologii przeważały choroby zakaźne lub pasożytnicze (289 stwierdzeń). Najczęstszą była borelioza, która stanowiła 92,4% w tej grupie chorób (267 przypadków).
Ile odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek choroby zawodowej przyznał KRUS w 2023?
W 2023 roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wydała 210 decyzji przyznających odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek choroby zawodowej.
- Wśród chorób zawodowych dominowały choroby zakaźne i pasożytnicze (175 przypadków) - głównie borelioza, 17 przypadków chorób obwodowego układu nerwowego oraz układu ruchu wywołanych sposobem wykonywania pracy; 16 chorób układu oddechowego oraz 2 przypadki chorób skóry - podaje KRUS.
Gdzie zgłosić podejrzenie choroby zawodowej?
Podejrzenie choroby należy zgłosić państwowemu inspektorowi sanitarnemu i okręgowemu inspektorowi pracy, zależnie od miejsca wykonywanej pracy.
Zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej może dokonać:
- lekarz,
- lekarz dentysta, który podczas wykonywania zawodu powziął takie podejrzenie u pacjenta
- ubezpieczony, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę.
Gdy inspektor sanitarny otrzyma zgłoszenie podejrzenia choroby, rozpoczyna postępowanie i kieruje rolnika do jednostki orzeczniczej. Tam przeprowadza się badania mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie rozpoznania choroby zawodowej.
Od decyzji wydanej przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przysługuje odwołanie do państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Jeżeli decyzja dalej nie odpowiada można złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
- Prawomocna decyzja o stwierdzeniu choroby zawodowej jest podstawą od ubiegania się o świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników - podaje KRUS.
Wykaz chorób zawodowych
W Dzienniku Ustaw znaleźć możemy wykaz wszystkich chorób zawodowych. Należy pamiętać, że rolników dotyczą tylko choroby związane z wykonywaniem tego zawodu, czyli nie wszystkie z poniższej listy.
Źródło zdjęć: Gov.pl