Jaki stan ozimin?
Oziminy są nadmierne wyrośnięte i dobrze zakrzewione - ocenia GUS.
Główny Urząd Statystyczny opublikował Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2018 r. Odniósł się w nim m.in. do aktualnej sytuacji na polach. Zgodnie z jego oceną oziminy są nadmiernie wyrośnięte (szczególnie rzepak i rzepik) i dobrze rozkrzewione.
Jaki był przebieg pogody i co robiliśmy w polu - wrzesień
Choć ciepły i słoneczny wrzesień wpływał niekorzystnie na rośliny, to aura w kolejnych miesiącach była już bardziej sprzyjająca. Niedobór opadów deszczu we wrześniu, a także nierównomierny ich rozkład zarówno w układzie regionalnym, jak i czasowym, powodowały w wielu rejonach kraju utrudnienia w wykonywaniu prac polowych, a przede wszystkim orek przedsiewnych i siewów ozimin. Taki stan miał miejsce do połowy października.
- Niedobór wilgoci w glebie lokalnie stwarzał również niekorzystne warunki dla kiełkowania ziarna i wschodów roślin ozimych. Na początku września zakończono rozpoczęte w sierpniu siewy rzepaku ozimego. W pierwszej dekadzie września rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta, a w połowie miesiąca pszenicy ozimej. W pierwszej połowie września przystąpiono do zbioru buraków cukrowych. W ciągu miesiąca kontynuowano rozpoczęte w sierpniu wykopki ziemniaków. W całym kraju prowadzono zbiór kukurydzy na zielonkę, a w drugiej połowie września rozpoczęto zbiór kukurydzy na ziarno. W pierwszej połowie października w wielu rejonach kraju nadal obserwowano przesuszenie gleby - podaje GUS.
Jaki był przebieg pogody i co robiliśmy w polu - październik
Poprawa stanu uwilgotnienia gleby miała miejsce w drugej połowie października dzięki opadom deszczu. Miało to korzystny wpływ na siew ozimin, procesy kiełkowania ziarna i wschody roślin. Do końca drugiej dekady października zakończono rozpoczęte we wrześniu siewy żyta i pszenżyta oraz pszenicy ozimej. Oziminy wysiane we wrześniu zaczęły się krzewić pod koniec października.
Zasiewy ozmin, według GUS, były w tym roku lepsze niż w roku 2017. Jak podaje, stan wschodów upraw ozimych w październiku tego roku oceniono na 3,5 do 3,8 stopnia kwalifikacyjnego (w 2017 r. na 3,4 – 3,6 stopnia), w skali od 1 do 5.
- W drugiej dekadzie października zakończono wykopki ziemniaków. Prowadzono nadal zbiór buraków cukrowych oraz kukurydzy uprawianej na ziarno. Pod koniec padziernika na ogół prace te zakończono. W ciągu miesiąca trwał sprzęt poplonów ścierniskowych. Powszechnie wykonywano orki przedzimowe - podaje GUS.
Miejscami z powodu niedostatecznego uwilgotnienia gleby wykonywanie orek przedzimowych było utrudnione.
Jaki był przebieg pogody i co robiliśmy w polu - listopad
Utrzymująca się w listopadzie dodatnia temperatura powietrza podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju ozimin. Umożliwiała także wykonywanie jesiennych prac polowych oraz zbiorów roślin okopowych i pastewnych.
Czytaj także: Ceny zbóż. Jakie zbiory w tym roku?
Oziminy wysiane w optymalnych terminach agrotechnicznych w listopadzie krzewiły się. Dobowe wahania temperatury powietrza pod koniec miesiąca sprzyjały hartowaniu się roślin. Na początku miesiąca dobiegał końca zbiór buraków cukrowych i kukurydzy uprawianej na ziarno. Kończono także zbiór poplonów ścierniskowych oraz wykonywanie orek przedzimowych i innych jesiennych prac polowych. Sprzyjające warunki termiczne w wielu rejonach kraju wpłynęły na przedłużenie sezonu pastwiskowego do końca listopada. Uprawy ozime przed wejściem w stan zimowego spoczynku są dobrze rozkrzewione, ale i nadmiernie wyrośnięte. Obecne warunki atmosferyczne są sprzyjające.
Sytuację może skomplikować nagły spadek temperatur w okresie wegetacji bez zahartowania i braku okrywy śnieżnej.