Jaka sytuacja na rynku świń?
Do Polski wjeżdża żywiec z Niemiec oraz wieprzowina z Belgii. Poza tym popyt na mięso nie jest tak wysoki, jaki życzyliby sobie producenci świń i przetwórcy.
To powoduje, że cena żywca wieprzowego nie jest zbyt wysoka i waha się z reguły w przedziale od 4,40 zł do 4,80 zł/kg. Nieliczne podmioty oferują rolnikom 5,80 zł/kg żywej wagi. W porównaniu do ubiegłego tygodnia stawki raczej się nie zmieniły.
Podobnie sytuacja ma się w w wielu krajach Unii Europejskiej. Jak podaje Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej POLPIG oprócz Niemiec, cena została utrzymana we Francji, Austrii, Danii i Hiszpanii. Cena nieznacznie wzrosła natomiast w Holandii oraz w Belgii.
- Od czasu wznowienia ubojów w miejscowości Rheda-Wiedenbrück (w największym niemieckim zakładzie ubojowym) nadwyżka żywca na rynku przestała być widoczna. Wzrost ceny na małej niemieckiej giełdzie 4sierpnia o 3 centy napawa optymizmem. Ponadto cena tusz wieprzowych wzrosła o 4 centy w stosunku do poprzedniego tygodnia - komentuje Aleksander Dargiewicz, prezes POLPIG.
Turyści, którzy ze względu na pandemię Covid-19 pozostali w domach, napędzają konsumpcję u naszych zachodnich sąsiadów. Ograniczenia w eksporcie do Chin w stosunku do niektórych zakładów w Niemczech i Holandii nie odniosły wyraźnego wpływu na notowania. W dniu 5 sierpnia w notowaniach VEZG cena tuczników została utrzymana na poziomie 1,47 €/kg /kg (wbc).