Jak zwalczyć choroby grzybowe rzepaku wiosną?
W związku z dużą ilością opadów jesienią istnieje duże ryzyko wystąpienia chorób grzybowych w rzepaku. Dodatkowo we znaki roślinom dały się siarczyste mrozy.
- Jedną z ważniejszych chorób występujących w Polsce na rzepaku ozimym jest sucha zgnilizna kapustnych, którą najlepiej zwalczać jesienią - mówi dr Agnieszka Mączyńska z Instytutu Ochrony Roślin. Choroba ta objawia się żółtawymi, bądź jasno szarymi plamami z widocznymi na ich powierzchni pinkidiami w formie czarnych kropeczek, w których znajdują się zarodniki. Może występować na wszystkich częściach nadziemnych rośliny. Jesienią występuje na liściach, następnie przerasta przez ogonek liściowy, wrastając do pędu i może powodować wyleganie.
Jak radzić sobie z tą chorobą wiosną? - Jeśli nie udało się wykonać zabiegu fungicydowego jesienią, można zrobić to na wiosnę, jednak w ten sposób zwalczymy już tylko infekcje wtórne, ponieważ pierwotne rozwijają się jesienią. Jeśli tylko jest możliwość, warto wykonać zabieg środkiem ochrony roślin już wtedy. W tym roku było zagrożenie ze strony suchej zgnilizny kapustnych ze względu na duże uwilgotnienie i dużą ilość opadów z jednej strony, a stosunkowo niskie temperatury jesienią z drugiej strony kształtowało się na średnim poziomie - kontynuuje ekspertka Instytutu Ochrony Roślin. W wielu wypadkach opady były tak obfite, że uniemożliwiły wjazd na areały, dlatego też zwalczanie wiosenne będzie bardzo ważne.
Wśród chorób grzybowych, które mogą zaatakować rzepak, są także - czerń krzyżowych i szara pleśń.
- Zwalczamy je wczesną wiosną, po ruszeniu wegetacji, stosując fungicydy, np. te, które zawierają substancje czynne jak: tebukonazol czy metkonazol. Podczas wykonywania zabiegu temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 12 stopni Celsjusza - radzi Janusz Sychowicz z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Według ekspertki Instytutu Ochrony Roślin dr Agnieszki Mączyńskiej, najważniejszą chorobą, z którą w rzepaku przychodzi walczyć rolnikom, jest jednak zgnilizna twardzikowa.
- Zabieg zwalczający tą chorobę przypada na okres kwitnienia. Jest on moim zdaniem kluczowy. Duże znaczenie w wielkości zagrożenia wystąpienia tej choroby ma siedlisko. Jeżeli na danym polu często uprawiamy rzepak, to zagrożenie jej wystąpieniem jest na pewno większe. Prawidłowo wykonany zabieg w pełni kwitnienia zabezpiecza rośliny przed zgnilizną twardzikową, jak i chorobami łuszczyn, szarą pleśnią czy czernią krzyżowych - podsumowuje specjalistka.
- Tagi: