Jak zarabiać na rolniczym handlu detalicznym? [ZDJĘCIA, VIDEO]
Rolnicy z Plewisk zajmują się także małym przetwórstwem w ramach rolniczego handlu detalicznego. Nad dżemami, konfiturami, sokami, sałatkami i kiszonkami czuwa żona pana Piotra - pani Julita. - Zarejestrowaną działalność przetwórczą mamy 2 lata. Rok wcześniej dla sondażu, czy to będzie miało rację bytu, przygotowaliśmy kilka słoików przetworów. Okazało się, że chętni się znaleźli i zdecydowaliśmy się na poszerzenie działalności. Dzięki temu owoce i warzywa sezonowe możemy sprzedawać przez cały rok w postaci przetworów - wyjaśnia Piotr Pankiewicz.
Jakie warunki należy spełnić, by przetwarzać i sprzedawać prosto z gospodarstwa?
Pierwsze kroki rolnik powinien skierować do inspekcji sanitarnej (w przypadku, gdy przetwarzane są produkty pochodzenia zwierzęcego: mleko, mięso - inspektoratu weterynarii). Tam nadany zostanie mu odpowiedni numer. Osoba przystępująca do przetwórstwa musi zrobić odpowiednie badania, czy jest zdolna do tego rodzaju działalności. Rolnik nie ma możliwości zatrudnienia pracownika. Pomagać mu może jedynie najbliższa rodzina. Przetwórstwo może odbywać się w domowej kuchni, jednak, jak tłumaczy rolnik z Plewisk, przed uruchomieniem produkcji, pomieszczenie to musi zostać sprawdzone przez Sanepid. Gdy kontrola wykaże, że wszystko jest w porządku, warto przystąpić do działań.
Czytaj także: Wawrzyński. Takiego drugiego rolnika nie ma w całej Europie!
Należy pamiętać o tym, że żywność powinna pochodzić w całości lub części (co najmniej 50%) z własnej uprawy lub chowu. Z reguły rolnicy z zewnątrz zaopatrują się w surowce, których nie są w stanie pozyskać u siebie, czyli np. przyprawy. Rolnik powinien odpowiednio oznakować miejsce sprzedaży. W związku z przepisami, które weszły w życie z początkiem 2019 roku, rolnik ma prawo do dystrybucji swoich wyrobów nie tylko na terenie gospodarstwa, ale i do sklepów, restauracji czy stołówek. Ważne jest, by spisywał ilości zbywanej żywności. Dokumentacja musi zawierać: numer każdego wpisu, datę zbycia żywności, kwotę przychodu oraz ilość i rodzaj zbywanej żywności.