Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu budynków?
W ciągu ostatnich 10 lat koszty ogrzewania wzrosły o ponad 60%. Co robić, by zmniejszyć wydatki na ten cel?
Ogrzewanie budynku pochłania ok. 70% całej energii zużywanej w przeciętnym gospodarstwie domowym. Z roku na rok wydatki na ten cel rosną. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w ciągu ostatnich 10 lat koszty ogrzewania wzrosły o ponad 60%. Warto się zastanowić, jak można zmniejszyć ilość pieniędzy wydawanych na ten cel. Za oknami robi się coraz chłodniej jest więc to dobry moment, żeby przyjrzeć się instalacji w naszym domu. Czasem nawet niewielka zmiana może zrobić dużą różnicę i przyczynić się do znacznych oszczędności.
Czytaj także: Dla kogo kocioł na słomę?
Zmiana nawyków
W okresie jesienno-zimowym, kiedy pogoda na zewnątrz nas nie rozpieszcza, chcemy cieszyć się w domu ciepłą atmosferą. Przyjemna temperatura w naszych czterech kątach wiąże się ze sporymi kosztami. Możemy jednak wykonać kilka kroków, dzięki którym obniżymy rachunki za ogrzewanie. Nikt z nas nie lubi marnowania pieniędzy, dlatego warto jest przyjrzeć się naszym nawykom. Przede wszystkim pomyślmy o dostosowaniu temperatury poszczególnych pomieszczeń do naszych potrzeb. Wiadomo, że w pokojach, w których spędzamy czas w ciągu dnia musi być odpowiednio ciepło, tak żebyśmy czuli się komfortowo i mieli warunki do relaksu. W łazience temperatura powinna wynosić 25 stopni, gdyż przebywamy tam bez odzieży wierzchniej. Na korytarzu, w spiżarni lub pomieszczeniach, które nie są używane może być chłodniej, warto więc zmniejszyć w nich ogrzewanie, żeby nie marnować energii i pieniędzy.
Dobrze jest też ustawić niższą temperaturę w całym domu pod naszą nieobecność np. w czasie, gdy jesteśmy pracy. Bardzo istotną sprawą jest też kwestia wietrzenia domu. Oczywistym jest, że należy to robić, żeby zapewnić dopływ świeżego powietrza. Pamiętajmy jednak o ważnej zasadzie. W momencie, gdy otwieramy okno w danym pomieszczeniu powinniśmy zmniejszyć lub najlepiej wyłączyć w nim ogrzewanie. Jeśli tego nie zrobimy całe ciepło ucieknie nam na zewnątrz, a instalacja zacznie pracować ze zwiększoną mocą. Kolejną ważną kwestią usytuowanie grzejników. Działają one najbardziej efektywnie, jeśli znajdują się bezpośrednio pod oknem i nie są niczym zasłonięte. Energia cieplna potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, żeby mogła się swobodnie przemieszczać. Pamiętajmy więc, żeby nie zakrywać grzejników meblami, zasłonami lub grubymi firanami. Nie poleca się też ich zabudowywania. Wszystkie te działania sprawiają, że ciepło nie jest efektywnie rozprowadzane po pomieszczeniu, co wpływa negatywnie na wysokość rachunków za ogrzewanie. Kaloryfer powinien mieć minimum 10 cm wolnej przestrzeni, żeby działał wydajnie. Warto pomyśleć o zmianie nawyków, nic nas to nie kosztuje, a może wprowadzić znaczne oszczędności w naszym życiu.
Modernizacja instalacji
Kwestią, która w znacznym stopniu może się przyczynić do zmniejszenia rachunków za energię cieplną, jest z pewnością modernizacja instalacji. Szczególnie warto o tym pomyśleć, gdy jesteśmy na etapie urządzania lub remontu domu. Instalacja grzewcza składa się z grzejników, pieca oraz przewodów rozprowadzających ciepło. Każdy z elementów ma wpływ na jej sprawność. Producenci oferują nam coraz więcej nowoczesnych rozwiązań poprawiających działanie całego układu. Współczesne grzejniki skuteczniej wykorzystują energię i lepiej oddają ciepło do pomieszczenia. Kolejnymi ich zaletami są mniejsze gabaryty i ładniejszy wygląd. Nowe modele w niczym już nie przypominają starych urządzeń, które zdecydowanie nie wpływały pozytywnie na aranżacje wnętrza. Jeśli mamy w domu przestarzałe grzejniki warto rozważyć ich wymianę.
Nie dość, że możemy w ten sposób przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie, to jeszcze poprawimy wygląd naszego mieszkania. Ważną kwestią są też termostaty na kaloryferach. Zawory te pozwalają na niezależną regulację temperatury w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu możemy w łatwy sposób obniżyć zużycie paliwa poprzez zmniejszenie ogrzewania na czas, gdy jesteśmy poza domem lub w pokojach, które nie są używane. Montaż termostatów jest możliwy nawet na istniejących już w domu grzejnikach. Jeśli nie chcemy decydować się na nowe urządzenia, a chcemy poprawić funkcjonowanie instalacji warto jest rozważyć to rozwiązanie. Elementem, który znacznie wpływa na działanie ogrzewania jest bez wątpienia piec. Jeśli ten obecny w naszym domu lata świetności ma już za sobą, warto pomyśleć o jego wymianie. Nowe urządzenia mają o wiele wyższe sprawności, a co za tym idzie zużywają mniej paliwa. Ich wybór zależy przede wszystkim od tego jaki rodzaj opału stosujemy.
W przypadku ogrzewania gazowego możemy zdecydować się na wymianę tradycyjnego kotła na kondensacyjny, którego sprawność sięga ponad 90%. Choć wiąże się to ze sporym kosztem, inwestycja ta zwróci się nam z uwagi na mniejsze zużycia paliwa. Jeżeli opalamy nasz dom węglem także warto jest wymienić piec na nowy. Dostępne obecnie urządzenia mają automatyczne podajniki, większą wydajność i dużo mniejsze zużycie paliwa. Kolejną kwestią wartą rozważenia jest sterownik do pieca. Dzięki niemu dopasujemy działanie całej instalacji do naszych potrzeb. Przykładowo możemy zaprogramować w których godzinach ogrzewanie ma działać z pełną wydajnością, a kiedy ma być ona zmniejszona. W ten sposób pod naszą nieobecność oraz w nocy sterownik będzie utrzymywał niższą temperaturę. Pamiętajmy, że w ten sposób nie będziemy marnować energii cieplnej, a rachunki za ogrzewanie będą niższe.
Czytaj także: Jak odpowienio kontrolować instalacje elektryczne?
Termomodernizacja domu
Dom bez odpowiedniej izolacji termicznej traci duże ilości ciepła. Przez sam strop nad piwnicą ucieka nam 10% energii, przez okna i wentylację ok. 15%. Ściany zewnętrzne natomiast generują ponad 30% strat. Dodatkowo biorąc pod uwagę rosnące ceny paliwa, warto jest rozważyć termomodernizację. Wiąże się to, co prawda ze sporą inwestycją, ale dzięki temu będziemy mogli zmniejszyć koszty ogrzewania. Jednym z najlepszych sposobów na to jest ocieplenie budynku.
Najbardziej popularnym materiałem izolacyjnym są płyty styropianowe, które dają od 15% do 30% oszczędności zużycia energii. Ich ceny są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od współczynnika przewodzenia ciepła. Im jego wartość jest niższa, tym materiał jest cieplejszy a co za tym idzie zapłacimy za niego więcej. Wybierając płyty styropianowe powinniśmy także zwrócić uwagę na ich budowę oraz grubość.
Na rynku dostępne są takie z domieszkami uszlachetniającymi np. z grafitem, charakteryzują się one lepszymi właściwościami izolacyjnymi, ale ich cena jest wyższa. Kolejny często wykorzystywany materiałem do ociepleń budynków to wełna mineralna. Jest ona odporna na działanie wysokich temperatur, przepuszcza parę wodną i zapewnia izolację akustyczną. Jej zastosowanie zmniejsza też zatrzymywanie wilgoci w budynku. Materiał ten ma dobre właściwości termoizolacyjne i wszechstronne zastosowanie.
Z uwagi na przepuszczalność powietrza, wełna mineralna lepiej sprawdza się do ociepleń budynków, w których nie ma dobrej wentylacji. Cena tego materiału jest wyższa niż ma to miejsce w przypadku płyt styropianowych. Dodatkowo sam jej montaż kosztuje więcej, gdyż jest bardziej wymagający. Wełnę wykorzystuje się także do izolacji dachu. Solidnie docieplony daje oszczędności w zużyciu energii rzędu 10-25%. Jeśli chcemy przeprowadzić kompleksową termomodernizację naszego domu, powinniśmy pamiętać o oknach i drzwiach, które także generują straty ciepła. Warto więc rozważyć ich wymianę. Nowoczesna stolarka charakteryzuje się dużą szczelnością i dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Dzięki jej zastosowaniu zmniejszamy straty energii cieplnej a co za tym idzie potrzebujemy mniej paliwa na ogrzanie naszego domu.