Jak wydrukować dokument "Informacja o zwierzęciu"? Zmiany w IRZplus [INSTRUKCJA]
ARiMR poinformowała o ważnej zmianie, jaką dokonano pod koniec sierpnia w aplikacji IRZplus.
Nowość w aplikacji IRZplus. Chodzi o wyduk informacji o zwierzęciu
- W związku z licznymi postulatami rolników i organizacji rolniczych, udostępniona została funkcjonalność: Informacja o zwierzęciu. Dzięki niej posiadacze bydła, owiec, kóz, jeleniowatych i wielbłądowatych mogą samodzielnie wygenerować i wydrukować dane dotyczące zwierząt. Co ma istotne znaczenie w przypadku obrotu nimi - podkreślają przedstawiciele ARiMR.
Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy instrukcję.
Jak wydrukować dokument "Informacja o zwierzęciu" w aplikacji IRZplus?
By uzyskać Informację o zwierzęciu musimy zalogować się najpierw do aplikacji IRZplus (irzplus.arimr.gov.pl).
W panelu bocznym (z lewej strony) mamy możliwość wyboru funkcji „Zwierzęta” a następnie „Znakowane indywidualne”.
System zaprezentuje nam wtedy przegląd danych naszych zwierząt z numerami identyfikacyjnymi.
Możemy następnie wybrać dla którego zwierzęcia lub zwierząt ma zostać wygenerowana Informacja o zwierzęciu - wystarczy zaznaczyć na liście numery identyfikacyjne. Gdy to zrobimy - w prawym dolnym rogu pojawi się opcja "Wygeneruj informacje o zwierzęciu"
Wygenerowanie informacji o zwierzęciu możliwe jest również z przeglądu danych szczegółowych zwierzęcia.
Użytkownik przechodząc na zakładkę "Zwierzęta" dokonuje wyboru, w wyniku czego zostaje przekierowany do okna danych szczegółowych zwierzęcia, gdzie przycisk dostępny jest w górnym rogu.
Wydruk informacji o zwierzęciu w aplikacji IRZplus. Uwaga na błędy
Warto pamiętać o kilku kwestiach, by uniknąć błędów przy wydruku.
- Wydrukować możemy jedynie dane dla zwierząt żyjących, przebywających w danej siedzibie stada. W przeciwnym wypadku system wyświetla komunikat o treści: „Brak możliwości wygenerowania informacji o zwierzęciu – zwierzę posiada status inny niż Żyje (dotyczy... - i tu pojawia się numer zwierzęcia).
- Gdy posiadamy kilka siedzib stad, wówczas wydruk będzie możliwy, gdy wszystkie wybrane do wydruku zwierzęta przebywają w tej samej działalności – siedzibie stada producenta na datę uruchomienia funkcji wydruku. W przeciwnym przypadku system wyświetla komunikat o treści: „Brak możliwości wygenerowania informacji o zwierzęciu – zwierzęta nie przebywają w tej samej działalności”.
- Jeżeli posiadacz zwierzęcia użyje funkcji wygenerowania informacji o zwierzęciu, a zwierzę nie posiada zdarzenia rejestrującego, system wyświetli komunikat o treści” „Brak możliwości wygenerowania informacji o zwierzęciu – zwierzę nie posiada zdarzenia rejestracyjnego (dotyczy... - i tu system wskazuje numer zwierzęcia)”. W takim przypadku należy skontaktować się z Biurem Powiatowym ARiMR, które przeprowadzi postępowanie wyjaśniające mające na celu uzyskanie brakującego zgłoszenia rejestrującego. Do czasu zgłoszenia rejestracji, informacja o zwierzęciu nie będzie możliwa do wygenerowania.
Dwie możliwości wydruku "Informacji o zwierzęciu". Samemu lub w biurze ARiMR
Warto dodać, że mamy do wyboru dwie możliwości wydruku - samodzielnie w domu lub w naszym biurze ARiMR
- Wydruk własny – przy tej opcji widoczna jest pomoc kontekstowa: o treści: „Funkcja do samodzielnego wydruku przez posiadacza zwierząt"
- Wydruk w ARiMR – dedykowany posiadaczom zwierząt z zarejestrowaną działalnością siedziba stada, z rodzajem chów – hodowla oraz pastwisko, nie posiadających możliwości samodzielnego wydruku. Przy opcji Wydruk w ARiMR widoczna jest pomoc kontekstowa o treści: „Funkcja dostępna dla siedzib stad rodzaju chów i hodowla oraz pastwisko”. Użycie powyższego przycisk powoduje przesłanie informacji do Biura Powiatowego, w którym możliwy jest wydruk Informacji o zwierzęciu przez pracownika BP ARiMR po uprzednim jej wygenerowaniu przez posiadacza zwierzęcia. UWAGA! W przypadku wyboru opcji Wydruk w ARiMR przez posiadacza zwierząt nie posiadającego działalności o typie Siedziba stada i rodzaju chów i hodowla lub pastwisko system wyświetla komunikat o treści: „Brak uprawnień - skorzystaj z opcji - Wydruk własny”. Kolejną ważną kwestią jest fakt, że pracownicy ARiMR nie posiadają uprawnień do generowania Informacji o zwierzęciu, a jedynie do ich wydruku.
Uwaga! Informacja o zwierzęciu generowana jest zgodnie ze stanem faktycznym przebywania zwierzęcia w danej działalności producenta na datę i godzinę uruchomienia funkcji wygenerowania/wydruku przez użytkownika.
Wszelkie zmiany dokonywane na zwierzęciu po uruchomieniu wygenerowania/wydruku przez użytkownika nie zostaną uwzględnione na wydruku, aż do ponownego wygenerowania informacji.
W systemie IRZplus mamy jednakmożliwość przeglądu oraz ponownego wydruku wygenerowanych/wydrukowanych dokumentów z poziomu zakładki Dokumenty lub Zwierzęta.
CZYTAJ TAKŻE: Czy paszporty dla bydła mogą zostać przywrócone?