Jak ważne w uprawach są potas, magnez i siarka?
- 1/3
- następne zdjęcie
Zmiany klimatu z jakimi mamy do czynienia w ostatnim czasie wpływają również na rolnictwo. Aby uzyskać wysokie plony trzeba zwracać uwagę na dobre odżywienie roślin. Między innymi te tematy zostały poruszone podczas konferencji firmy K+S. Przeprowadzno także panel dyskusyjny z rolnikami.
Występujące w ostatnich latach ekstremalne zjawiska pogodowe negatywnie wpływają na rośliny. Doskonałym przykładem tego typu sytuacji, jest tegoroczna susza. Aby rolnictwo odniosło sukces - nawet w warunkach stresowych - rośliny potrzebują optymalnego zarządzania składnikami odżywczymi.
ZOBACZ TAKŻE: Badanie gleby - dokładne koszty, termin, metody
Składnikami pokarmowymi koniecznymi do przeciwdziałania czynnikom stresowym (np. susza, wysokie nasłonecznienie i ciepło) są według przekazywanych przez dr Heike Thiel - potas i magnez.
- Potas pełni wiele istotnych funkcji w metabolizmie roślin. (...) Magnez jest niezbędny do uzyskania optymalnej wydajności energetycznej rośliny, co jest warunkiem koniecznym do produkcji dużej ilości biomasy - powiedziała specjalistka.
Składniki te zawierają nawozy ESTA Kieserit i Korn-Kali, które w swojej ofercie posiada firma K+S.
- Są to nasze Superprodukty dla Superbohaterów! (...) w odpowiednich, zbilansowanych dawkach działają szybko i w sposób zrównoważony dostarczają składników pokarmowych każdej uprawie - podkreślił Dominik Młodecki, Dyrektor Zarządzający K+S Polska.
Podczas konferencji rozmawiano także na temat zmian klimatu.
ZOBACZ TAKŻE: "Rolnicy zamiast ubezpieczać uprawy od suszy, czekają na jałmużnę"
Czy rolnictwo ma wpływ na zmiany klimatyczne?
- Zmiany klimatyczne to tak naprawdę dodawanie do atmosfery gazów szklarniowych. Niestety rolnictwo jest odpowiedzialne za kilera wśród gazów szklarniowych. Dwutlenek węgla jest amatorem w porównaniu z podtlenkiem azotu, który kilkaset razy lepiej wyłapuje ciepło. Drugim gazem, który jest 30 razy lepszy od węgla to metan. Tutaj niezwykle ważnym czynnikiem jest produkcja zwierzęca - powiedział podczas konferencji prof. dr hab. Janusz Olejnik, Kierownik Katedry Meteorologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
- Jeżeli nic się nie zmieni - za 20-30 lat głównym czynnikiem wpływającym na zmiany klimatyczne będzie podtlenek azotu - dodał.
- Jeśli stanie się to co przewidują klimatolodzy to sezon wegetacyjny w ciągu najbliższych lat wydłuży się z 210 do 240 dni. Może to mieć jednak opłakane skutki.
- 1/3
- następne zdjęcie