Jak uprawia się ekologiczną cukinię? [WIDEO]
Cukinia to warzywo, które cieszy się sporą popularnością w kuchniach na całym świecie. Ma delikatny smak oraz - a właściwie przede wszystkim - ogrom zalet pod względem prozdrowotnym. To m.in. witaminowa bomba oraz źródło przeciwutleniaczy i błonnika.
By jednak w pełni spełniała swoją prozdrowotną rolę - warto jeść tą, która jest uprawiana w sposób ekologiczny.
JAK TO SIĘ ROBI? ZOBACZCIE NASZE WIDEO:
Cukinia ekologiczna?
Cukinia ekologiczna to nie tylko zdrowy wybór dla naszego organizmu, ale także bardziej odpowiedzialna opcja dla środowiska. Ekologiczna uprawa oznacza m.in. to, że w procesie jej produkcji unika się stosowania syntetycznych nawozów, pestycydów oraz GMO (genetycznie modyfikowanych organizmów).
Rolnicy ekologiczni korzystają głównie z naturalnych metod uprawy. Dzięki temu cukinia ekologiczna jest wolna od pozostałości po chemikaliach, co przekłada się na jej wyższą jakość i smak.
Jak uprawia się ekologiczną cukinię?
Ekologiczną cukinię - na 9 hektarach - uprawia m.in. pan Maciej Mączyński.
- U nas cukinię uprawiamy na czwartej klasie ziemi, ale urośnie też na piątej, jeśli jest dobrze nawożone i podlane. U nas przed plonem był groch ozimy, był on zaorany na wiosnę. Wcześniej był wywieziony obornik - opowiada pan Maciej.
Jak dodaje rolnik, struktura gleby przy uprawie musi być pulchna, najlepiej głęboko napowietrzona.
- Ziemia nie może być ubita. To pozwala na rozwój systemu korzeniowego - mówi rolnik, który uprawia ekologiczną cukinię.
W jego gospodarstwie sieje się ją od 10 do 18 maja, w trzech etapach.
WIĘCEJ DOWIECIE SIĘ - OGLĄDAJĄC POWYŻSZY FILM
CZYTAJ TAKŻE: Jak zostać i czy warto być rolnikiem ekologicznym?