Jak przezimować hortensję? Nie zapomnij o tym w listopadzie
Hortensja jest krzewem z rodziny hortensjowatych i w warunkach naturalnych rośnie głównie w południowo-wschodniej Azji. Jest jedną z najpopularniejszych ozdobnych roślin ogrodowych, a to przede wszystkim ze względu na dekoracyjne kwiatostany kwitnące od wiosny do jesieni.
Do najczęściej uprawianych gatunków hortensji należy przede wszystkim hortensja ogrodowa i bukietowa. Pierwsza z nich kwitnie na zeszłorocznych pędach, a tym samym jest mniej odporna na mrozy. Jeśli więc przemarznie w trakcie zimy, nie zakwitnie wiosną. Chłody zdecydowanie lepiej znosi hortensja bukietowa. Gatunek ten kwitnie bowiem na pędach tegorocznych. W związku z tym nawet jeśli zimą przemarznie, wiosną zakwitnie na nowych pędach.
Jak przezimować hortensję?
Uprawa hortensji nie jest zbyt wymagająca. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to roślina wrażliwa na niskie temperatury i w związku z tym wymaga ochrony. Jak przezimować hortensję?
Aby zabezpieczyć krzew przed chłodem, należy okryć jego korzenie i pędy. Zabiegi te należy wykonać jednak w odpowiednim czasie. Jeśli krzew zostanie zabezpieczony przed zimnem zbyt szybko, może mieć to dla niego negatywne konsekwencje. Może ulec zagrzaniu, a dodatkowo za późno wejść w stan zimowego spoczynku. Z tego powodu nie będzie odporny na niższe temperatury.
Czytaj także: Hortensje pana Karola
Roślinie należy więc pozwolić zahartować się w czasie pierwszych przymrozków. Dopiero po tym można przystąpić do zabiegów, które pozwolą w prawidłowy sposób przezimować hortensję. Najlepszym czasem na ich przeprowadzenie jest zazwyczaj druga połowa listopada. Zawsze jednak trzeba obserwować temperaturę na zewnątrz oraz śledzić prognozy pogody. Jeśli przez kilka dni z rzędu utrzymywać się będą w nocy ujemne temperatury, oznacza to odpowiedni moment na przygotowanie krzewu do zimowania.
Zimowanie hortensji: Kopczykowanie
Niskie temperatury mogą zaszkodzić zarówno pędom, jak i korzeniom hortensji. To właśnie te ostatnie są najbardziej wrażliwe na mrozy. W związku z tym, aby chronić delikatny system korzeniowy rośliny, należy wokół jej podstawy usypać kopczyki o wysokości przynajmniej kilku centymetrów. W tym celu można użyć kory, trocin, kompostu lub po prostu ziemi.
Kopczyki będą pełniły rolę izolacji – dzięki nim temperatura ziemi w okolicach korzeni będzie wyższa. Kopczykowanie zapobiegnie nie tylko przemarznięciu rośliny, ale również pozwoli zachować w glebie wilgoć, a tym samym ochroni ją przed wysuszaniem.
Okrywanie pędów niezbędne, aby przezimować hortensję
Aby przezimować hortensję, należy pamiętać również o okryciu jej pędów. Zabieg ten ochroni roślinę przed negatywnym wpływem niskich temperatur oraz wiatru. Należy pamiętać, że ten ostatni również może zaszkodzić hortensji, ponieważ prowadzi do wysuszania pędów.
Czytaj także: Raport z pól. Jesień 2024. W jakiej kondycji są oziminy?
Do okrycia pędów krzewu w czasie zimowania użyć można agrowłókniny, a w przypadku jej braku sprawdzi się również słoma lub siatka. Przed okryciem należy w pierwszej kolejności delikatnie związać pędy rośliny uważając, aby ich nie połamać.
Dopiero w następnej kolejności trzeba okryć dokładnie cały krzew, a nałożoną osłonę zabezpieczyć np. sznurkiem. Można najpierw wokół rośliny wbić kilka patyczków i dopiero na tak wykonanym stelażu owinąć materiał. Należy przy tym pamiętać, że aby prawidłowo przezimować hortensję, nie można okrywać jej zbyt ciasno. Pozostawienie przestrzeni zapewni swobodny przepływ powietrza i pozwoli uniknąć uszkodzeń mechanicznych. Ponadto materiał użyty do okrywania pędów powinien być suchy. W przeciwnym razie może dojść na osłoniętym krzewie do rozwoju chorób grzybowych i pleśni.