Jabłka w 2016 roku - rekordowe zbiory i bardzo niskie ceny
Za jakie odmiany jabłek płacono w ubiegłym roku najwięcej?
Zapotrzebowanie na jabłka deserowe ze zbiorów w 2015 r. w minionym sezonie wyniosło 1,8 mln ton. Do zakładów przetwórczych trafiło natomiast 2,2 mln ton jabłek. Takie informacje za przewodniczącym zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Eberhardem Makoszem podaje FAMMU/FAPA. Eksperci od analiz rynków rylnych zaznaczają, że ze zbiorów w 2016 r. oczekiwane jest podobne zapotrzebowanie na jabłka, z eksportem na poziomie około 1,1 mln ton. W sezonie 2016/17 identyczny może też być przerób jabłek.
Co ważne, w 2016 r. znacznie różniły się ceny różnych odmian jabłek w skupie. Wysokości stawek były uzależnione także od okresu sprzedaży jabłek. Najwyższe ceny jabłek, jak podaje FAMMU/FAPA uzyskano za odmiany jednokolorowe: Gala, Golden Delicious i Red Jonaprince.Ich średnia cena wyniosła średnio 1,22 zł/kg. Natomiast za odmiany dwukolorowe, Idared, Szampion, Jonagold i Ligol, płacono średnio po 0,90 zł/kg. - Były to ceny za jabłka dobrej jakości, a za gorszej jakości, ceny były niższe o 40 do 50%. Dla wszystkich jabłek ceny były najwyższe od września do grudnia 2015 roku, a od stycznia do sierpnia 2016 roku, ciągle się obniżały. Warto wspomnieć, iż przy plonie 50 ton z hektara koszt produkcji 1 kg odmian jednokolorowych waha się od 1,0 do 1,1 zł, a odmian dwukolorowych od 0,80 do 0,90 zł (łatwiejsza produkcja) - zaznaczają eksperci z FAMMU/FAPA.
Jak będą kształtować się ceny jabłek w roku 2016? Zdaniem prof. Eberharda Makosza mają być nieco wyższe. Na dobrą cenę może mieć wpływ znaczący eksport jabłek do Austrii, Słowenii i Węgier, gdzie w zeszłym roku duże w szkody w sadach wyrządziły złe warunki pogodowe.