Z tą listą producenci rzepaku ozimego powinni się dobrze zapoznać

Radzimy, podobnie jak w latach ubiegłych zajrzeć do List Odmian Zalecanych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jakie odmiany rzepaku są najczęściej rekomendowane?
Listy Odmian Zalecanych, tworzone są na bazie wyników badań prowadzonych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. W 2025 r. pojawiło się na nich aż 39 odmian, w tym 34 mieszańcowe (F1). Najczęściej rekomendowaną odmianą w tym sezonie jest: DK Excited. Znalazła się ona na 14 LOZ-ach (dla każdego województwa przygotowywane są bowiem osobne listy, ponieważ w każdym regionie kraju bowiem inne warunki klimatyczno-glebowe). Na drugim miejscu mamy odmiany: KWS Lauros (F1) , Bachus i Derrick. Rekomendowano je w 13 województwach. Trzecie miejsce zajęły z kolei odmiany: Artemis (F1) i LG Aviron (F1) - po 12 rekomendacji.
Największy wybór, jeśli chodzi o odmiany rzepaku, mają rolnicy z woj. łódzkiego. COBORU rekomendowało dla nich aż 21 kreacji.
Czym charakteryzuje się najczęściej rekomendowana odmiana rzepaku?
DK Excited to odmiana rzepaku z odpornością na wirusa żółtaczki rzepy (TuYV). Zarejestrowana w 2020 roku. W sezonie COBORU2020/2021, według wyników badań COBORU, była to najlepiej plonująca odmiana w Polsce. W doświadczeniach porejestrowych (PDO) średni plon z 26 lokalizacji wyniósł 5,59 t/ha, czyli 117% wzorca. Z kolei średni wynik plonowania z doświadczeń CCA z 12 lokalizacji osiągnął poziom 5,93 t/ha (119% wzorca). W trudnym sezonie 2021/22 DK po raz kolejny została najlepiej plonującą w doświadczeniach PDO osiągając wynik 111,1% wzorca.
Czym sugerować się dobierając odmiany rzepaku?
Na to pytanie w rozmowie z portalem wiescirolnicze.pl odpowiadał niedawno Jacek Broniarz, eskpert z COBORU. Specjalista zwracał uwagę na to, że istotnym elementem wyboru odmiany do uprawy są jej właściwości rolnicze i użytkowe. - Szczególne znaczenie mają cechy warunkujące lepszą produkwtwność w warunkach stresowych dla roślin - uważał nasz rozmówca. Zaznaczył jednocześnie, że duży potencjał plonowania, jako wypadkowa wielu innych korzystnych cech, będzie zawsze głównym kryterium wyboru odmiany do uprawy. Odmiany tolerancyjne na niskie temperatury, suszę oraz inne stresy abiotyczne będą z kolei coraz częściej wybierane przez producentów rzepaku, zwłaszcza w kontekście postępujących zmian klimatu. - Zawsze też bardzo ważna będzie jakość plonu nasion, szczególnie tych wykorzystywanych na cele spożywcze. W przypadku jakości nasion, zwłaszcza zawartości tłuszczu, zarówno wśród odmian populacyjnych, jak i mieszańcowych są odmiany o wyższym i niższym zaolejeniu - mówił ekspert.
- Tagi:
- rzepak ozminy
- odmiany rzepaku