Tak niskiej ceny buraka nie było od lat! Plantatorzy załamują ręce
W ciągu ostatnich kilkunastu sezonów uprawa buraka cukrowego przynosiła spore zyski sięgające do nawet kilku tysięcy zł/ha. Czy to koniec buracznego Eldorado?
Cena za tonę buraków 2024
Niepokojące doniesienia opublikowała Wielkopolska Izba Rolnicza, która alarmuje, iż niektórzy producenci cukru zaproponowali swoim dostawcom skup buraków w sezonie 2025/2026 za kwotę około 30 euro/tonę buraków. Umowy zwierające takie wysokości wynagrodzenia rolnicy mieliby podpisać do połowy września. Czy jednak zdecydują się na to?
Wielkopolska Izba Rolnicza wielokrotnie podkreślała w swych analizach rynkowych, że burak cukrowy jest jedną niewielu (a może i nawet jedyną) rośliną, której uprawa nadal przynosiła zysk. Gdy zatem dotarły do niej informacje o tym, że podczas obecnie trwających negocjacji między związkami producentów buraka a koncernami padają niskie kwoty za buraki, zaniepokoiła się. Postanowiła poprosić Krajową Radę Izb Rolniczych o interwencję u ministra rolnictwa.
- O ile samo trwanie negocjacji nie jest zaskoczeniem, jednakże zaproponowana przez koncerny cena na poziomie 30 euro za tonę jest szokiem dla plantatorów buraka cukrowego. Poza tym, na co zwrócili uwagę plantatorzy buraków, w przyszłej umowie zawarto jeszcze kilka elementów, które mogą wpływać na kolejne obniżanie cen. Chociażby zawartość tzw. azotu alfa-aminowego. To nie jest zależne tylko od działania rolnika i pielęgnacji na polu, ale w znacznym stopniu od aury, od tego, jaka pogoda jest w kolejnym etapie wegetacji buraków. To głównie wpływa na parametry jakościowe - podają Aleksander Poznański i Andrzej Przepióra, eksperci z WIR.
W minionych kampaniach, jak dodają, cena kształtowała się na poziomie 46,5 oraz 45 euro za tonę buraków cukrowych. Przy takich wysokościach stawek można mówić jeszcze o opłacalności. Kwota 30 euro za tonę tego zysku nie gwarantuje.
- Po podstawieniu ceny 30 euro za tonę w kalkulacje wynika, iż uprawa buraka cukrowego stanie się nieopłacalna i do każdego 1 ha plantatorzy będą musieli dopłacać około 1000 zł. Rolnicy zauważają także, iż proponowana stawka 30 euro za tonę jest bardziej niekorzystna, niż 24 euro za tonę kilka lat temu, kiedy to koszty produkcji były niższe – tłumaczą eksperci WIR.
Stale rosnące koszty produkcji, zdaniem ekspertów WIR, powodują, iż rolnicy muszą znajdować nowe i bardziej wydajnych metod uprawy oraz inwestycji w nowoczesne technologie.
Dlaczego koncerny cukrownicze zaproponowały plantatorom tak niską stawkę? Jakie zdanie mają na ten temat najbardziej zainteresowani, a więc rolnicy? Czekamy na stanowiska obydwu stron. Gdy tylko je otrzymamy, opublikujemy w serwisie.
Czytaj także: Przełomowa kampania cukrownicza 2024/2025? "Wyjątkowy urodzaj buraków"