Skuteczna ochrona kukurydzy przed chwastami - czym? [REKOMENDACJA]
W ochronie kukurydzy zdecydowanie bardziej elastyczne i mniej zależne od warunków wilgotnościowych, zdaniem Pawła Talbierza, specjalisty ds. ochrony upraw w firmie Corteva Agriscience, są preparaty nalistne.
- Stosuje się je wiedząc, ile chwastów i w jakim nasileniu znajduje się na polu, dzięki czemu możemy bardziej precyzyjnie chronić kukurydzę - zaznacza ekspert.
Podkreśla jednocześnie, że problemem, na który powinniśmy jeszcze bardziej zwracać uwagę to, poza skutecznością zwalczania chwastów, to także wysoki poziom bezpieczeństwa dla kukurydzy.
- Niektóre preparaty mogą uszkodzić kukurydzę lub wstrzymać jej rozwój mimo stosowania w zarejestrowanych dawkach i terminie - zwraca uwagę ekspert.
Czytaj także: Biostymulatory - czyli co na stresy u roślin
Na szczęście część herbicydów w swoich formulacjach ma wbudowane sejfnery, które chronią kukurydzę przed działaniem chwastobójczym środka, co znacząco podnosi bezpieczeństwo zabiegu bez spadku jego skuteczności.
Takim herbicydem w kukurydzy jest Principal Flex, który od sezonu 2023 będzie dostępny dla polskich rolników. To środek o działaniu nalistnym, który zwalcza najbardziej uciążliwe chwasty w kukurydzy tj. komosa biała, chwastnica jednostronna, perz, szarłat szorstki czy niektóre gatunki rdestów - informuje Paweł Talbierz.
Może być stosowany od fazy 2. liści kukurydzy i co ważne, jak zaznacza ekspert, nie zalega w glebie, dzięki czemu nie musimy się przejmować jaką roślinę posiejemy na tym samym polu w następnym sezonie. Zawiera on trzy substancje czynne. Istotne jest również to, że środek ten jest sprzedawany w pakiecie razem z adiuwantem, który podnosi jeszcze bardziej skuteczność chwastobójczą.
Czytaj także: T2. Co na choroby grzybowe w zbożach?
- Tagi: