Skośnik buraczak na plantacjach. Zachowaj czujność
Informuje o tym w specjalnym komunikacie na swoim portalu Rolnicze Doradztwo Pfeifer & Langen - LIZ.
- Opady deszczu mocno ograniczają rozwój Skośnika buraczaka w tym sezonie, jednak nie w każdym rejonie są one na tyle duże, żeby całkowicie wyeliminować zagrożenie tym szkodnikiem - zaznacza LIZ.
W związku z tym koncern zaleca, by uważnie kontrolować plantacje i w przypadku występowania szkodnika, wykonać zabieg zwalczania preparatem Coragen z adiuwantem Entomax.
Skośnik buraczak - jakie progi szkodliwości
LIZ zwraca uwagę na to, że w warunkach Polski nie opracowano jeszcze progów szkodliwości. Podczas kontroli plantacji możemy się sugerować jednak wartościami obowiązującymi w innych krajach. Oto one:
Niemcy:
1 złoże jaj / 10 roślin buraków,
lub 1 złoże jaj / 2 m2
Francja:
10% roślin z obecnością gąsienic, uszkodzeń ogonków i blaszek liściowych młodych liści,
wskazówka: obecność stresu wodnego
Turcja:
Więcej niż 1 zniszczona roślina / 10 roślin,
lub powyżej 10 larw / 5 roślin
Skośnik buraczak - czym jeszcze można zwalczać?
Resort rolnictwa na wniosek Krajowego Związku Producentów Buraka Cukrowego wydał w tym roku czasowe zezwolenie na stosowanie następujących preparatów: Inazuma 130 WG, Inpower 130 WG i Nepal 130 WG do zwalczania skośnika buraczaka na plantacjach buraka cukrowego. Wszystkie w swoim składzie zawierają następujące substancje czynne: acetamipryd & lambda-cyhalotryna
Maksymalna/zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wymienionych preparatów na polach, gdzie rosną buraki, to 0,2 kg/ha. Środki te należy stosować po zaobserwowaniu szkodnika - od początku zakrywania międzyrzędzi do fazy, gdy korzeń osiąga wymaganą wielkość do zbioru z zachowaniem okresu karencji (BBCH 31-39). Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym to z kolei: 1. 200 – 300 l/ha - tyle wody powinniśmy zastosować do wykonania oprysku (zalecane opryskiwanie średniokropliste).
Skośnik buraczak potrafi bardzo uprzykrzyć żywot plantatora buraka cukrowego. Gąsienice tego szkodnika powodują bowiem straty zarówno ilościowe, jak i jakościowe w plonie korzeni. Infekcje wtórne, spowodowane przez tego agrofaga, są przyczyną zmniejszenia zawartości cukru, w wielu przypadkach nawet o ponad 50%. Zainfekowane korzenie mają podwyższoną zawartość melasotworów - czyli potasu i sodu.
Czytaj także:
Wynajęli robota do pracy na polu. Maszyna sama zasiała i opieliła [VIDEO]