Siew buraków cukrowych po kukurydzy - tak czy nie?
Nad tym zagadnieniem pochylili się w serwisie plantatorski specjaliści z Südzucker Polska S.A.
Siew buraków cukrowych po kukurydzy. Uwaga na herbicydy
- W obliczu zmieniających się warunków pogodowych, spiętrzenia prac - szczególnie w dużych gospodarstwach - oraz konieczności utrzymania płodozmianu na odpowiednim poziomie, coraz więcej rolników decyduje się na uprawę buraków cukrowych po kukurydzy. Taki płodozmian wymaga jednak wcześniejszego przemyślenia doboru herbicydów stosowanych przy uprawie kukurydzy - zwracają uwagę eksperci z Südzucker Polska S.A.
Zaznaczają jednocześnie, że burak cukrowy jest wyjątkowo wrażliwy na pozostałości herbicydów, dlatego zarówno dawki, jak i substancje aktywne stosowane przy ochronie kukurydzy powinny być dobrane w taki sposób, aby nie ograniczały wzrostu i rozwoju młodych roślin buraka. Szczególną ostrożność, zdaniem specjalistów, należy zachować przy stosowaniu preparatów zawierających m.in.: mezotrion, chlomazon, tritosulfuron, s-metalachlor, tienkarbazon metylu, izoksaflutol, formasulfuron oraz jodosulfuron metylosodowy.
- Substancje te, w niekorzystnych warunkach pogodowych, przy złym uwilgotnieniu gleby, niskiej aktywności mikroorganizmów czy nieuregulowanym odczynie gleby, mogą zalegać w niej przez dłuższy czas i znacząco ograniczać rozwój korzeni buraka - uczulają eksperci.
Technologia uprawy buraka cukrowego, a skutki pozostałości herbicydów
Ważnym elementem uprawy buraka cukrowego jest również technologia wysiewu nasion, która najczęściej odbywa się w systemie orkowym. System ten może ograniczyć negatywne skutki pozostałości herbicydów, jednak nie gwarantuje pełnego sukcesu.
- Dobre plony można uzyskać także przy siewie buraków w mulcz kukurydziany lub w technologii strip-till. Te metody wymagają jednak dokładnego przygotowania stanowiska - zaznaczają specjaliści.
Pierwszym krokiem w tym kierunku jest staranny zbiór kukurydzy, który umożliwi dokładne rozdrobnienie resztek pożniwnych. - W razie potrzeby można zastosować mulczowanie, aby uzyskać równomiernie rozdrobnione resztki, które następnie powinny być wymieszane z glebą broną talerzową, co przyspieszy ich rozkład - radzą specjaliści. Podkreślają jednocześnie, że tak przygotowane pole umożliwi bezproblemowy siew wiosenny, a nadmiar resztek nie będzie przeszkadzał w precyzyjnym umieszczaniu nasion w glebie.
Czytaj także:
Buraki cukrowe. O 54 000 ha więcej w ciągu ostatnich 2 lat!
- Tagi:
- burak cukrowy
- kukurydza
- herbicydy
- siew