Przybywa łąk kwietnych u plantatorów buraka cukrowego. Dlaczego?
“Kwitnące Pola” - cel akcji
„Kwitnące “Pola” to inicjatywa Südzucker Polska S.A. Jej celem jest wspieranie plantatorów w prowadzeniu zrównoważonych upraw poprzez dostarczanie im nasion łąk kwietnych do wysiania na obrzeżach pól buraczanych i miejscach po pryzmach. W 2016 r., gdy idea wysiewania łąk kwietnych nie była jeszcze tak mocno spopularyzowana, w świeżo zainaugurowany projekt włączyło się 15 gospodarstw. Blisko dekadę później producent Cukru Królewskiego zanotował rekordowe zainteresowanie akcją. Decyzję o zaangażowaniu się w tegoroczną odsłonę projektu podjęło aż 120 rolników Südzucker Polska S.A.
- Dziewiąty rok z rzędu zachęcamy plantatorów do włączania się w nasz autorski projekt „Kwitnące Pola”. Z zadowoleniem obserwujemy tendencję wzrostową i coraz większe zainteresowanie tematem. Tym, którzy zdecydowali się dołączyć do akcji, dostarczyliśmy nasiona groszku ozdobnego, nagietka, słonecznika, facelii, koniczyny żółtej, koniczyny polnej, lnu, koniczyny perskiej, maku polnego oraz koniczyny karmazynowej. Rolnicy wysiali je na swoich gruntach, stosując proporcję około 2,5 kilograma mieszanki na 7 arów - mówi Zbigniew Izdebski, dyrektor ds. agrotechniki Südzucker Polska S.A.
“Kwitnące Pola” - jakie walory tworzenia łąk kwietnych
Na przełomie czerwca i lipca wysiane nasiona zakwitną, tworząc pasy kwietne i zdobiąc okolice. Mimo niezaprzeczalnych walorów wizualnych, spełniają jednak znacznie ważniejsze funkcje - wspierają bioróżnorodności, mają pozytywny wpływ na retencję wód opadowych czy filtrowanie powietrza. Poza tym łąki kwietne są samowystarczalne i użyźniają glebę, pozwalając tym samym zredukować stosowanie nawozów.
- „Sąsiedztwo” łąk kwietnych przynosi dla upraw buraków cukrowych szereg wymiernych korzyści, zarówno jeśli chodzi o proces wzrostu roślin, jak i ich otoczenie. Zrównoważone rolnictwo i wsparcie plantatorów w jego prowadzeniu są dla nas kluczowe. Dlatego edukujemy, realizujemy wewnętrzne audyty i doradzamy rolnikom w zakresie prawidłowego zarządzania glebą czy płodozmianem, tak aby w pełni wykorzystywali potencjał danej plantacji, jednocześnie nie degradując jej zasobów naturalnych. Dostarczamy im także gotowe rozwiązania. Są nimi między innymi mieszanki łąk kwietnych z projektu „Kwitnące Pola” - dodaje Zbigniew Izdebski.
Czytaj także:
Gospodaruje z rodziną na 100 ha. Stawia na rolnictwo precyzyjne [VIDEO]
- Tagi:
- łąka kwietna
- buraki cukrowe