Po mrozach musieli szybciej przerobić buraki
P&L podsumował kampanię cukrowniczą 2023/2024.
Burak cukrowy 2023 - przebieg sezonu wegetacyjnego
Przebieg pogody w 2023 r. nie był korzystny dla uprawy buraków cukrowych. Opady deszczu i niskie temperatury zarówno w kwietniu, jak i w maju spowodowały najpierw opóźnienie zasiewów, a następnie powolny rozwój buraków. W lipcu z kolei mieliśmy do czynienia z suszą, zwłaszcza w Wielkopolsce i na Kujawach. Jesień również nie była łaskawa. Od połowy września bowiem na licznych plantacjach ponownie wystąpiła susza. Od połowy października natomiast w całym rejonie P&L mieliśmy do czynienia z nadmiarem opadów, które utrudniały zbiór. Mróz, który wystąpił po 20 listopada, uniemożliwił pracę kombajnów buraczanych i tym samym doprowadził do trudnej sytuacji u plantatorów, którzy nie zakończyli zbiorów.
Buraki, które zostały wykopane w grudniu, musiały zostać jak najszybciej przerobione, by nie dopuścić do silnej degradacji surowca. W związku z tym sporym wyzwaniem zarówno dla plantatorów, jak i służb surowcowych było kierowanie logistyką skupu. Na szczęście wszystkie buraki zostały przerobione i kampania cukrownicza 2023 w Grupie P&L zakończyła się 21 stycznia.
Burak cukrowy 2023 - plony
W ubiegłym sezonie wegetacyjnym plantatorzy osiągali bardzo zróżnicowane poziomy plonów i różną jakość buraków. Plony buraków wahały się bowiem od 35 do 111 t/ha. Przeprowadzone analizy wskazują jednak, że plantatorzy, którzy zastosowali nowoczesne metody uprawy oraz nawozili pola, korzystając z programów doradczych na portalu www.liz.pl, uzyskali plony powyżej 90 ton/ha. - Zależy nam, by wszystkie plantacje osiągały wysoki plon, by sprawdzone metody uprawy, nawożenia i ochrony roślin były stosowane we wszystkich gospodarstwach. Dlatego nasi doradcy surowcowi służą wsparciem plantatorom przez cały rok - podkreśla Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych P&L Polska.
Burak cukrowy - jak go uprawiać
Koncern od wielu lat zaleca swoim plantatorom stosowanie siewów w mulcz bądź uprawę pasową, które wpływają na retencję wody w glebie - umożliwiają lepsze jej wchłanianie oraz wykluczają nadmierne odparowanie. Te sposoby uprawy redukują ryzyko wystąpienia zarówno erozji wietrznej, jak i wodnej gleby. - Regularnie analizujemy dane i widzimy wyraźną zbieżność - tam, gdzie stosowane są nowoczesne metody agrotechniczne, tam plony i polaryzacja są wyższe - tłumaczy Mirosław Paluch. - Skuteczność tych metod widzimy zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie. Konsumenci cukru przywiązują coraz większą wagę do produkcji żywności zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju - dopowiada.
Burak cukrowy - jak go zbierać i przechowywać
Specjalista zaznacza, że wyprodukowanie surowca w oparciu o nowoczesne technologie to tylko część sukcesu. W minionej kampanii, jak wcześniej wspominaliśmy, dużą trudnością dla plantatorów okazał się zbiór buraków i ich przechowywanie. Przemrożone i odtajałe buraki powodują problemy w procesie ich przerobu, produkcja cukru staje się wówczas szczególnie energochłonna i kosztowna, a w skrajnych przypadkach niemożliwa do prowadzenia. - Plantatorzy, którzy wykonali zbiór w warunkach, które umożliwiły usypanie pryzm z suchych lub umiarkowanie wilgotnych buraków i wykonali staranne okrycie ich włókniną, dostarczyli jakościowo dobry surowiec również w ostatniej fazie kampanii - wspomina Mirosław Paluch. Zaznacza jednak, że - niestety - nie na wszystkich plantacjach zbiór i przechowywanie przebiegało w ten sposób. - Aby zapobiec dużemu pogorszeniu jakości buraków wykopanych po mrozach, przyspieszyliśmy ich dostawy i przerób. To spowodowało przesunięcie terminów odbioru buraków z innych gospodarstw - mówi dyrektor ds. surowcowych.
Burak cukrowy - uprawa przyszłościowa
- Burak cukrowy w ostatnich latach przynosi najbardziej stabilne i wysokie dochody wśród podstawowych roślin rolniczych uprawianych w Polsce - podkreśla Mirosław Paluch.
Czytaj także: