Kampania cukrownicza 2023/2024. Ile buraków przerobi KGS? Jakie stawki ustalono?
Kampania cukrownicza w KGS S.A. rozpoczęła się 7 września w Oddziale „Cukrownia Werbkowice.” Jej zakończenie z kolei jest planowane na przełomie I i II dekady stycznia.
- Kampania przebiega bez zakłóceń, a skup buraków odbywa się zgodnie z harmonogramami. Wszystkie oddziały pracują, a jako ostatnia kampanię rozpoczęła Cukrownia Dobrzelin - 14 września br. - informuje KGS S.A.
Zaznacza jednocześnie, że do 19 września Spółka skupiła ponad 598 tys. ton buraków. Średnie plony korzeni w kampanii na ten moment kształtują się na poziomie 59,7 t/ha. Z kolei średnia zawartość cukru w burakach oscyluje w granicach około 16%. Zanieczyszczenia utrzymują się natomiast na poziomie 8,2%.
Burak cukrowy - przebieg wegetacji
Kalina Brzozowska zaznacza, że warunki atmosferyczne panujące wiosną tego roku nie sprzyjały wczesnym siewom buraka cukrowego. - Niskie temperatury spowalniały wschody roślin, a występujące lokalnie zjawiska atmosferyczne niszczyły zasiewy i przyczyniały się do konieczności wykonania przesiewów plantacji. Plantacje znajdujące się w południowo-wschodnim rejonie narażone były na zniszczenia powodowane przez nasilone żerowanie szkodnika szarka komośnika - opisuje KGS S.A. Informuje także o tym, że wiosną na plantacjach buraka cukrowego na obszarze kontraktacyjnym Spółki, poza żerowaniem szarka komośnika, obserwowano również: występowanie pchełki oraz kilkukrotne naloty mszyc. Wszystko to utrudniało prowadzenie skutecznej ochrony plantacji. - W późniejszym czasie duży wpływ na rozwój buraków cukrowych miały występujące lokalnie wysokie temperatury oraz brak opadów, które powodowały suszę - relacjonuje Spółka. - Aktualnie pogoda sprzyja wykopkom i zbiorom buraków - dodaje.
Burak cukrowy - jakie stawki?
Podczas posiedzenia negocjacyjnego, które odbyło się 24 sierpnia tego roku, Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KGS S.A.. uzgodniła z Zarządem Spółki zmiany warunków zakupu buraków cukrowych w roku gospodarczym 2023/2024. Ustalenia są następujące:
- Plantatorzy, dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w 2023 roku, otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46,5 euro za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 45 €/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 1,5 €/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego).
- Podwyższone zostały stawki za dostawy wczesne buraków.
- Podwyższona została również premia za okrywy pryzm buraków cukrowych.
Czytaj także: