Jak wybrać dobre wapno?
Czas pożniwny to najlepszy okres na przeprowadzenie wapnowania gleb. Dzieje się tak nie tylko ze względów organizacyjnych, ale także z powodu możliwości wielokrotnego wymieszania nawozu z glebą, co przyspiesza - i to znacznie - szybkość jego działania.
Dlaczego wapnować glebę?
Nawozy wapniowe powodują przede wszystkim wzrost pH gleby i poprawę jej struktury. - Wapń pomaga tworzyć agregaty glebowe, co ułatwia uprawę - zaznacza Paweł Czarnecki, główny technolog ds. zbóż z firmy Elvita. Wapnowanie gleb wpływa również - jak podkreśla z kolei Piotr Mirosław Szulc z Polcalc Nawozy Wapniowe Sp. z o.o - na poprawę życia mikrobiologicznego gleby. Dlaczego? Ponieważ dzięki niemu zmniejsza się w glebie ilość grzybów, a wzrasta zawartość bakterii rozkładających resztki pożniwne, uruchamiających niedostępny fosfor oraz wiążących azot atmosferyczny. Wapnowanie zwiększa też, o czym przypomina Piotr Mirosław Szulc, pobranie NPK przez rośliny z gleby (przy pH 4,5 relatywne pobranie NPK = 30%, a przy pH 6,0 = 94%), powoduje również przyrost plonu roślin np. rzepaku, pszenicy, buraka cukrowego, kukurydzy. Ponadto zabieg ten dostarcza Ca roślinom wrażliwym na jego niedobór, m.in. pomidorom i papryce (niedobór Ca w ich przypadku powoduje suchą zgniliznę wierzchołkową), a także jabłoniom (niedobór Ca przyczynia się do występowania gorzkiej plamistości podskórnej).
Wapnowanie podnadto, jak zaznacza Karolina Stępień-Golc, dyrektor ds. rozwoju produktu i marketingu "Nawozy w grupie ŚGP Industria" uodparnia roślinę na warunki stresowe, sprzyja właściwemu rozwojowi systemu korzeniowego, co przyczynia się do lepszego pobierania składników pokarmowych.
Jak kupić dobre wapno?
Kupując nawóz wapniowy, zdaniem Pawła Czarneckiego, pod uwagę należy wziąć: jego formę, skład, reaktywność oraz stopień zmielenia. - Atest jest ważnym dokumentem, który daje gwarancję pochodzenia nawozu oraz jego składu - mówi ekspert z firmy Elvita. Piotr Mirosław Szulc z kolei podkreśla, że wapno powinno się nabywać od sprawdzonych dystrybutorów, którzy dostarczają produkty o wysokiej reaktywności - im bardziej rozdrobniony, tym ma większą reaktywność, czyli szybciej podniesie pH gleby oraz wysokiej zawartości CaO.
Cena, choć jest to istotny czynnik, nie powinna odgrywać kluczowej roli w doborze nawozu. - Można spotkać na rynku „kamień” otoczony pyłem w atrakcyjnej cenie; takie nawozy mogą mieć niską wartość dla gleby - uczula nasz rozmówca z firmy Elvita.
Jakie wapno wybrać?
Paweł Czarnecki uważa, że bezpieczniejsze jest wapno węglanowe. - Forma tlenkowa, pomimo szybkiego działania, ma właściwości dezynfekujące. Może być stosowane na zakwaszone, ciężkie gleby, o silnych właściwościach buforowych. Sypkie są często wybierane ze względu na cenę, jednak problemem jest wysiew, który wymaga odpowiedniego sprzętu w tym rozsiewaczy dostosowanych do tych nawozów - uczula ekspert z firmy Elvita.
Swoimi spostrzeżeniami w tej materii dzieli się z nami także Piotr Mirosław Szulc: - Bezpieczniej jest stosować wapna węglanowe, które nie niszczą gleby (zwłaszcza na gleby lekkie i średnie. Podkreśla, że Wapno tlenkowe tylko na gleby ciężkie w niewielkich dawkach nawozowych. Piotr Kotowski z firmy Timac Agro Polska też nie jest zwolennikiem wapna tlenkowego: - Najlepiej podawać wapno węglanowe o wysokiej reaktywności i dużej zawartości Ca, ale możemy wybrać również z dodatkiem magnezu, który ma wyższą wartość zobojętniającą od samego wapnia. Ekspert dodaje także: - Z całą pewnością nie stosujmy wapna tlenkowego na glebach lekkich i średnich, może to przynieść więcej szkody niż pożytku.
Skuteczność i szybkość działania nawozu wapniowego zależy od poziomu jego rozdrobnienia - udział grubszych frakcji spowalnia działanie. Paweł Czarnecki wyjaśnia, że formy granulowane, posiadające atest produkcyjny, są najpierw zmielone do frakcji pylastych i dopiero później formowana jest z nich granula. - Takie nawozy cechuje wysoka reaktywność, przez to skuteczne oraz, bezpieczne oddziaływują na glebę i rośliny - wyjaśnia ekspert z firmy Elvita.
Czytaj także: