GUS. Jakie zbiory rzepaku w 2023 r.?
Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych przytacza dane przedstawione przez Główny Urząd Statystyczny dot. zbiorów rzepaku w kontekście przebiegu sezonu wegetacyjnego 2022/2023.
Zasiewy rzepaku
Rozpoczęte w drugiej dekadzie sierpnia ubiegłego roku siewy rzepaku ozimego zakończono w drugiej dekadzie września. Przebieg warunków pogodowych w okresie jesieni sprzyja kiełkowaniu ziarna, a także wschodom roślin. Rzepak - przebieg sezonu wegetacyjnego Dodatnia temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wzrostu i rozwoju rzepaku.
- Rośliny przed wejściem w stan zimowego spoczynku były dobrze wyrośnięte, rozkrzewione i zahartowane. Zima nie spowodowała większych strat w zasiewach rzepaku. Łącznie na obszarze całego kraju do zaorania zakwalifikowano, podobnie jak w 2022 r., jedynie ok. 0,1% powierzchni zasianej jesienią, a stan plantacji rzepaku ozimego który pozostawiono pod tegoroczne zbiory oceniano lepiej niż przed rokiem. Wegetacja rzepaku wiosną przebiegała na ogół bez zakłóceń, ale ilość opadów w maju i czerwcu na przeważającym obszarze kraju była niedostateczna - relacjonuje za GUS Zrzeszenie.
Zaznaczam jednocześnie, że pomimo późnowiosennego deficytu opadów, wypełnienie łuszczyn jest zadowalające. Ocenia się, że plony rzepaku będą niższe od ubiegłorocznych.
Rzepak - jakie plony?
GUS szacuje się, że powierzchnia uprawy rzepaku i rzepiku w bieżącym roku zwiększyła się w porównaniu do roku ubiegłego o ok. 1% i wynosi ok. 1,1 mln ha.
- Zbiory rzepaku i rzepiku wstępnie oszacowano na 3,6 mln t, tj. o ok. 1% mniej od ubiegłorocznych - informuje z KZPRiRB.
- Tagi:
- plony
- rzepak ozimy
- 2023