Burak cukrowy - nowy rekord w plonowaniu!
Plon, jaki osiągnęli rolnicy, wynosi 137,25 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16%. Taki wynik był możliwy za sprawą indywidualnie dobranej technologii w ramach programu „Idę po Rekord”, który prowadzi Grupa Chemirol.
- Gospodarstwo cały czas się rozwija, aktualnie uprawiam 250 ha, gdzie buraki cukrowe w tym roku były na powierzchni 40 ha, a w przyszłym planuję 60 ha. Pozostałe uprawy to pszenica 70 ha, ziemniaki 60 ha oraz warzywa: cebula, marchew, por i burak ćwikłowy. Zawsze staram się być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami, dzięki którym mogę poprawić wydajność i jakość moich plonów. Dlatego zdecydowałem się na skorzystanie z usług doradczych, które oferuje firma Chemirol w ramach programu „Idę po Rekord”. Cieszę się z ustanowienia nowego rekordu, zwłaszcza w tym wymagającym sezonie - powiedział Przemysław Galas.
Burak cukrowy - rekordowy plon
Wykopany plon został przetransportowany do cukrowni w Opalenicy, gdzie następowało ważenie i pomiar zawartości cukru. Plon netto II buraka cukrowego (po oczyszczeniu), dostarczonego do cukrowni, to 140,27 t/ha, przy polaryzacji 15,7%. W tym miejscu warto przypomnieć, że dotychczasowy rekord Polski wynosił 112,11 t/ha. Zatem, by wyniki były porównywalne, tegoroczny plon został przeliczony na polaryzację 16%, co dało wartość 137,25 t/ha, tym samym został pobity rekord z ubiegłego roku.
Burak cukrowy - warunki do uprawy
Warunki do uprawy buraka cukrowego 2023 były wymagające. Marzec obfitował w opady deszczu oraz niskie temperatury. Wszystko to przyczyniło się do późniejszych zasiewów. Problem w tym sezonie stanowiła także presja ze strony chwościka buraka. Gospodarstwo Galasów wyszło z tego obronną ręką. Technologię ochrony plantacji dostarczyła firma Innvigo sp. z o.o. W zakresie odżywiania, biostymulacji, biokontroli oraz stosowania adiuwantów, gospodarze wykorzystali produkty dostępne w ofercie PUH „Chemirol” sp. z o.o. Cała uprawa w fazie 6-8 liści została objęta zabiegiem BlueN®. Dzięki temu azot z powietrza był dostarczany roślinie systematycznie w trakcie całego okresu rozwoju uprawy. Dla uzyskania pełnej efektywności stosowanych produktów do tworzenia mieszanin zbiornikowych używano kondycjonera wody Stablix pH, z kolei skuteczność zabiegów ochrony wspierał Asystent+.
Biuro Rekordów
W ramach pomiarów rekordowych zbiorów w rolnictwie Chemirol korzysta z obecności sędziego z Biura Rekordów, które certyfikuje rekordy w naszym kraju już od blisko 10 lat. Olbrzymi dorobek posiada także w zakresie rekordów Guinnesa, o których więcej można przeczytać na stronie biurorekordow.pl.
Czytaj także: