Biopreparaty w uprawie rzepaku. Forum na Polagra Premiery 2024
Szesnasta edycja Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych skupiała się na tematyce biopreparatów w produkcji rzepaku w Polsce.
Centralnym punktem forum była debata ekspercka, która odbywała się w formie dyskusji panelowej. Udział w niej wzięli m.in: przedstawiciel MRiRW Nina Dobrzyńska - dyrektor Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin, profesor Danuta Sosnowska z Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego. Moderatorem panelu był członek zarządu KZPRiRB - Mateusz Stankiewicz. Forum odbyło się 19 stycznia w piątek w godz. 11.30-14.00.
XVI Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych na targach Polagra Premiery 2024
O godzinie 11.30 nastąpiło otwarcie XVI Forum Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych przez Juliusza Młodeckiego, prezesa KZPRiRB i Adama Stępienia, dyrektora generalnego PSPO.
Następnie o przyszłości biopreparatów w uprawie rzepaku opowiedziała prof. dr hab. Danuta Sosnowska.
- Rzepak - roślina, która jest niezmiernie ważną uprawą w Europie dlatego, że stanowi około 65% powierzchni wszystkich upraw oleistych. Polska należy do jednych z ważniejszych producentów rzepaku w Europie po Niemczech i Francji. W ostatnich latach, a właściwie już od momentu wprowadzenia obowiązku integrowanej ochrony roślin przez profesjonalnych użytkowników środków ochrony roślin, ochrona upraw idzie w kierunku redukcji chemii, ochrony środowiska oraz wykorzystania naturalnych zjawisk, które zachodzą w środowisku, przede wszystkim metod niechemicznych - w tym biologicznych. W ostatnich latach Unia Europejska wprowadziła większy rygor, jeżeli chodzi o chemię, ponieważ są wprowadzane strategie od pola do stołu na rzecz bioróżnorodności dla gleby - wszystkie w kierunku ochrony środowiska - mówiła prof. dr hab. Danuta Sosnowska z Instytutu Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego.
Co należy wiedzieć o działaniu i stosowaniu biopreparatów w uprawie rzepaku?
Biopreparaty to produkty, których aktywność wiąże się z wykorzystaniem organizmów lub związków naturalnie występujących w przyrodzie.
Podczas prezentacji prof. dr hab. Danuta Sosnowska przedstawiła istotne informacje dotyczące działania i stosowania biopreparatów:
- C. minitans - stosujemy zapobiegawczo przed siewem rzepaku, po zabiegu opryskiwania ziemię należy wymieszać na głębokość 5-10 cm, zarodniki grzyba mogą przetrwać, nie kiełkując, w zniszczonych sklerojcach sprawcy zgnilizny twardzikowej co najmniej rok, grzyba można znaleźć w glebie do 18 miesięcy od jego zastosowania
- P. oligandrum (organizm grzybopodobny) preferuje glebę o pH 5,5-7,5 i temperaturę gleby 12-25 stopni Celsjusza, również ogranicza sprawcę kiły kapusty
- Nie stosować biofungicydów łącznie z chemicznymi fungicydami
- Grzyba owadobójczego B. bassiana nie stosować w temperaturze <15 stopni Celsjusza, stosować w warunkach wysokiej wilgotności, przechowywać w temperaturze 2-6 stopni Celsjusza
- Bakteria owadobójcza B. thuringiensis jest skuteczna na młodsze stadia rozwojowe larw (L1-L2). Gąsienica musi zjeść toksyczne kryształy bakterii. Skuteczność widoczna po upływie 3-6 dni
- Bakteria B. amyloliquwfaciens (zaprawa) oprócz działania fungicydowego działa również jako stymulator naturalnych mechanizmów ochronnych rośliny, dzięki czemu zmniejsza szkody powodowane przez pchełki w rzepaku.
Kto jeszcze brał udział w dyskusji?
W dalszej części panelistami byli także:
- Izabela Wawerek, Syngenta - Ochrona roślin - stan obecny i perspektywy rozwoju
- Tomasz Kopiec, Corteva - Biologizacja dziś i jutro. Kształtowanie przyszłości rolnictwa wg Corteva Biologicals
- Małgorzata Flaszka, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prof. dr hab. Danuta Sosnowska - Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut - Dyskusja panelowa
- Małgorzata Pytel, BIO-GEN, Adam Stępień - Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju
Dyrektor dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR - PIB został wyróżniony tytułem członka honorowego Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.