Warrozę można zwalczać zimą
Taka informacja pojawiła się na Platformie Sygnalizacji Agrofagów, którą prowadzi Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy. IOR - PIB w swoim komunikacie powołując się na następującą publikację: „Monitoring wpływu ochrony roślin na owady zapylające”*.
Warroza - jak doleczać?
Instytut zwraca uwagę na to, że silnie porażone pszczoły giną już późnym latem lub wczesną jesienią. Taka sytuacja może się zdarzyć w momencie, kiedy pszczoły nie zostały dobrze wyleczone z pasożyta ubiegłej jesieni.
- Zimą można zwalczać warrozę, ponieważ nie ma jeszcze czerwiu krytego. Chodzi oczywiście o doleczanie, a nie zabiegi główne, o ile z jakiegoś powodu nie wykonano go wcześniej np. w listopadzie lub w grudniu. Doleczanie nie jest niezbędne w każdej pasiece - tłumaczy IOR-PIB.
Zaznacza jednocześnie:
- Doleczenie powinno być wykonane, kiedy w roku poprzednim pasieka korzystała z późnych pożytków i zwalczanie zasadnicze trwało zbyt krótko, kiedy bardzo długo w wielu rodzinach utrzymywał się czerw oraz w przypadku, kiedy zwalczanie zasadnicze było realizowane w obecności czerwiu przy pomocy preparatów o słabszej skuteczności np. zawierającymi olejki eteryczne i kwasy organiczne.
Zwraca jednocześnie uwagę na to, że dodatkowy zabieg w okresie bezczerwiowym skutkuje obniżeniem porażenia początkowego pszczół pasożytami Varroa w rodzinie pszczelej, a to rzutuje bezpośrednio na niższe porażenie pszczół latem.
Czym zwalczać warrzozę w okresie zimowy?
- Zimowe zwalczanie można wykonać w zasadzie tylko Apiwarolem (Biowet Puławy) i preparatami zawierającymi kwas szczawiowy. Wówczas w zupełności wystarczy jeden zabieg wymienionymi preparatami, aby uzyskać zadowalający rezultat.
Podkreśla przy tym, że preparaty te niestety wymagają odpowiednich warunków stosowania, a dokładnie temperatury zewnętrznej. Dla preparatów z kwasem szczawiowym minimalna temperatura stosowania z kolei 3℃, a dla skutecznego działania Apiwarolu temperatura musi być wyższa od 10℃ dla rozluźnienia kłębu zimowego.
Czytaj także: