W całej Polsce rośnie hodowla kóz. Nie zgadniecie, gdzie jest ich najwięcej
Kozy to jeden z pierwszych gatunków zwierząt udomowionych przez człowieka. Współcześnie są najdynamiczniej rozrastającą się populacją zwierząt hodowlanych. Przez ostatnie 25 lat następował co roku około 2-proc. wzrost pogłowia kóz na świecie.
W hodowli tradycyjnej kozy są łatwe w utrzymaniu
W hodowli tradycyjnej kozy charakteryzują się łatwością utrzymania, nie są wymagające żywieniowo i łatwo przystosowują się do zróżnicowanych warunków środowiskowych. Natomiast hodowla kóz o wysokiej produktywności wymaga już wiedzy specjalistycznej.
Trzy najpopularniejsze rasy kóz w Polsce
W naszym kraju do najpopularniejszych ras kóz mlecznych należą: białe uszlachetnione, barwne uszlachetnione i kozy saaneńskie. Dają one do 600-700 kg mleka na laktację, rekordzistki potrafią osiągnąć nawet 1.400 kg.
W kilku województwach stada w ciągu pół roku powiekszyły się o 10%
W ciągu drugiego półrocza 2023 r. najmniej kóz przybyło u nas w województwie łódzkim - zaledwie 20 szt. i na koniec roku było tam hodowanych ponad 3 tys. szt. tych zwierząt. O kilkadziesiąt sztuk powiększyły się stada w województwach: warmińsko-mazurskim (51), małopolskim (63), lubuskim (64) i śląskim (69).
Najwięcej kóz przybyło na Dolnym Śląsku (318), Mazowszu (319), Podkarpaciu (327) oraz w Wielkopolsce (406).
Procentowo największy przyrost liczby kóz w drugim półroczu 2023 r. uzyskały podlaskie, podkarpackie oraz pomorskie - tam stada powiększyły się o ok. 10%.
Zdecydowany lider w hodowli kóz w naszym kraju
Zdecydowanym liderem w hodowli kóz w Polsce jest województwo... wielkopolskie. Na koniec ubiegłego roku stado przekroczyło tam 10 tys. sztuk. Drugie miejsce zajmuje mazowieckie ze stadem ponad 7,3 tys. szt., a trzecie dolnośląskie, gdzie hoduje się ponad 5,6 tys. zwierząt.
CZYTAJ TEŻ: Żniwa 2024 na finiszu. Plony niższe niż rok temu
- Tagi:
- województwo
- stado kóz
- stado
- kozy