Owcza wełna na nawóz niemożliwy do przedawkowania
Równe trzy lata temu opisywałam podróż przez Brandenburgię, podczas której znalazłam w Lauchhammer firmę produkującą nawóz z owczej wełny. Nasza owczarnia zapchana była wtedy big bagami z wełną owczą z kilku lat.
Nie musieli nawet sortować wełny owczej
Nie dość, że nie musieliśmy sortować wełny owczej, to jeszcze rachunek końcowy, pomimo kosztów 200-kilometrowego transportu, wyszedł dla nas na plus. Wysłaliśmy 47 big bagów wełny owczej do saksońskiej firmy floraPell. Od tego czasu minęły 3 lata, a historia owczej wełny i produkowanego z niej nawozu jest aktualnie pisana w nowej odsłonie. Tą nową odsłoną jest początek współpracy pomiędzy niemiecką firmą floraPell a polską PS Lift.
Tylko oni mają patent
Firma floraPell jest jedyną, która ma patent na technologię jego produkcji. - Nawóz ten jest w 100% wyprodukowany z naturalnego produktu, jakim jest owcza wełna. Jego zastosowanie nie potrzebuje wsparcia jakiejkolwiek chemii. Nawóz ten jest w 100% sterylny. W opatentowanej przez nas technologii nie używamy ani wody, ani gazu. Opieramy się na energii elektrycznej i planujemy w najbliższej przyszłości pozyskiwanie jej z energii odnawialnej - mówi Björn Lanzke, który od 2018 roku przejął prowadzenie firmy po swoim ojcu Manfredzie Lanzke - autorze patentu. W roku produkują ok. 450 ton nawozu, a ich dostawcami wełny są przede wszystkim niemieccy hodowcy owiec.
Ma 250 owiec
Firmę PS Lift założył Tomasz Szymanowski, który jest również hodowcą owiec. - Gdybym nie miał owiec, a mam ich 250, to by mi do głowy nie przyszło, aby produkować nawóz z ich wełny. Owcza wełna jest odpadem i nie ma co z nią zrobić. To, co jest szczególnie ważne dla mnie, to fakt, że nawóz jest w 100% organiczny i niemożliwy do przedawkowania, tak jak to ma miejsce w przypadku nawozów chemicznych.
Produkcja nawozu z owczej wełny w Kościanie
Pierwszym etapem współpracy jest sprowadzenie nawozu floraPell i jego dystrybucja. - Naszym docelowym planem w ramach współpracy z niemiecką floraPell jest produkcja nawozu z owczej wełny tutaj w Kościanie, gdzie znajduje się siedziba naszej firmy. Aktualnie jesteśmy na etapie pozyskiwania potrzebnych pozwoleń na budowę hali. Po jej wybudowaniu ruszymy ze skupem wełny - informuje Tomasz Szymanowski.
- Tagi:
- owcza wełna
- nawóz