KOWR ogłasza: 28 marca rusza przetarg na gospodarstwo o powierzchni 649 ha

Ośrodek Produkcji Rolniczej Stawy Przygodzickie ma zostać wydzierżawiony na cele prowadzenia gospodarki stawowej ukierunkowanej na chów i hodowlę ryb – karpia i innych ryb słodkowodnych. W jego skład wchodzi m.in. nieruchomość stawowa zabudowana z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Czytaj też: Zasiedzenie służebności przesyłu. Ważny wyrok dla właścicieli działek
Gdzie i na jakich warunkach odbędzie się przetarg?
Przetarg odbędzie się 28 marca o godz. 10:00 w siedzibie Sekcji Zamiejscowej OT KOWR w Przygodzicach (Przygodzice-Pardalin 33). Będzie mieć formę nieograniczonego przetargu ustnego. Cena wywoławcza rocznego czynszu dzierżawnego to 2658 dt pszenicy. Czynsz nie obejmuje czynszu za nasadzenia leśne. Ten zostanie ustalony zgodnie z zasadami stosowanymi w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa i wprowadzony aneksem dopiero po opracowaniu uproszczonego planu urządzenia lasu lub ustaleniu przez nadleśnictwo zadań z zakresu gospodarki leśnej.
W przetargu mogą wziąć udział osoby fizyczne lub prawne, które nie mają zaległości z tytułu zobowiązań finansowych wobec KOWR, Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ZUS lub KRUS, za wyjątkiem tych zobowiązań, które zostały odroczone, rozłożone na raty, wstrzymane lub z których zostali zwolnieni. Osoby te nie mogły zostać skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne określone w rozdziale XXII lub XXXVI Kodeksu karnego albo przestępstwo umyślne określone w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
Z udziału w przetargu zostały wykluczone osoby fizyczne lub prawne, które władają lub władały nieruchomościami Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa bez posiadania tytułu prawnego w okresie 5 lat przed dniem ogłoszenia przetargu i nie opuściły tych nieruchomości mimo wezwań KOWR. To samo dotyczy podmiotów, których wspólnikami lub członkami organów są takie osoby. Oprócz tego wykluczone są osoby fizyczne i prawne oraz podmioty, w których są wspólnikami, bądź w organach, w których uczestniczą osoby, które naruszyły wymogi określone w Zarządzeniu nr 108/2023/W Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z dnia 11 grudnia 2023 r.
Jakie grunty wchodzą w skład gospodarstwa rybackiego?
Z informacji podanych w ogłoszeniu opublikowanym przez KOWR grunty wchodzące w skład Ośrodka Produkcji Rolniczej Stawy Przygodzickie są położone w obrębach Antonin (4 działki), Dębnica (3 działki) i Ludwików (3 działki). Działki położone są w okręgu podatkowym II. Na terenie nieruchomości znajdują się budynki, budynki w stanie likwidacji, jazy, tamy i inne budowle hydrotechniczne, mnichy i zastawki oraz budowle ziemne. Dostępne są dwa magazyny pasz, z czego jeden jest w dobrym stanie technicznym, zaś drugi w złym.
Powierzchnia gruntów pod stawami wynosi 580,4636 ha. Stawy są typu karpiowego i są wykorzystywane do prowadzenia gospodarki rybackiej. Według danych KOWR urządzenia hydrologiczne utrzymane są w dobrym stanie. W skład nieruchomości wchodzi też około 21 ha użytków rolnych, które jednak nie są użytkowane z uwagi na to, że bezpośrednio przylegają do stawów.
Obecnie na stawach hodowany jest głównie karp przygodzicki, a oprócz tego sum, szczupak, lin i amur. Na terenie nieruchomości funkcjonuje 9 stawów przesadkowych, 7 stawów kroczkowych i 6 stawów towarowych. Jeden staw nie jest użytkowany gospodarczo. Cały obszar OPR Stawy Przygodzickie jest położony na terenie parku krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Poza tym teren jest objęty obszarem specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 oraz obszarem specjalnej ochrony siedlisk przyrodniczych Natura 2000. Obecna umowa dzierżawy obowiązuje do 30 marca br.
Czytaj też: Będą zdobić ogród do października. Wysiej je już teraz
Jakie będą obowiązki przyszłego dzierżawcy?
Zwycięzca przetargu będzie zobowiązany do prowadzenia działalności ukierunkowanej na hodowlę ryb zgodnie z obowiązującymi przepisami przez cały okres trwania umowy dzierżawy. Chów i hodowla mają być ukierunkowane na karpia. Dopuszcza się też hodowlę innych ryb stawowych. Działalność musi zostać uruchomiona w ciągu 12 miesięcy od daty zawarcia umowy dzierżawy. Oprócz tego zwycięzca przetargu będzie zobowiązany do zatrudnienia i utrzymania zatrudnienia co najmniej 6 pracowników w celu związanym wyłącznie z prowadzeniem działalności OPR Stawy Przygodzickie. Pozostałe wymogi zostały szczegółowo opisane w ogłoszeniu dotyczącym przetargu. Przed podpisaniem umowy dzierżawca musi wpłacić kaucję w wysokości 105 tys. zł na konto wydzierżawiającego. Umowa będzie obowiązywać do 31 grudnia 2040 roku.
Czytaj też: Kot zachorował na ptasią grypę. Właściciel pozwał producenta karmy
- Tagi:
- gospodarstwo
- przetarg
- dzierżawa