Coraz więcej gospodarstw produkuje króliki z przeznaczeniem na mięso
W Polsce wzrasta produkcja królików z przeznaczeniem na mięso. Mięso królicze w kraju nie jest jeszcze tak popularne jak w krajach Europy Zachodniej jednak jego spożycie i konsumencka świadomość walorów systematycznie wzrasta. Popularyzacja tego rodzaju mięsa powoduje, że w kraju coraz więcej gospodarstw rozwija tego rodzaju hodowle oraz przetwórstwo.
Rynek zdominowany przez mięso z zagranicy
Aktualnie jednak rynek zdominowany jest przez mięso sprowadzane z Chin, Węgier, Hiszpanii i Portugali, a produkcja z Polski stanowi niewielką część. Dlatego ważne jest wprowadzenie mechanizmów wspierających rozwój i promocję mocnych cech rodzimych producentów mięsa króliczego.
Wielkopolska Izba Rolnicza wspiera rozwój produkcji
- Rozwijający się sektor hodowli królików z przeznaczeniem na mięso zwrócił uwagę Członków Wielkopolskiej Rady Rolniczej. Pełniąc funkcję ciała doradczego Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Rada dzięki informacjom oraz glosom producentów przygotowała stanowisko obrazujące sytuację lokalnej branży oraz możliwe wsparcie rozwoju i wzrostu konkurencyjności tego rodzaju produkcji na rynkach zagranicznych. Stanowisko zwraca także uwagę na problemy producentów takie jak problem z sprzedażą surowca, wahania cen skupu, wysokie koszty produkcji oraz napływ niekontrolowanego weterynaryjnie surowca spoza Europy - mówi Przewodniczący Wielkopolskiej Rady Rolniczej, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski
Pora na kroki ministerstwa rolnictwa
Stanowisko skierowane do Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi wskazuje głownie działania i obszary wspierające rozwój produkcji oraz podniosą opłacalność. Do głównych obszarów poprawy należą: kontrole mięsa króliczego importowanego na rynek europejski, dopłaty do produkcji stad zarodowych w Kraju oraz działania i akcje promujące spożywanie mięsa króliczego pochodzącego z Polski na rynkach zagranicznych. Podkreślono także ważną rolę weterynarii w zakresie monitorowania chorób i obowiązkowego ich zwalczania.