Import owsa i jaj z Ukrainy z ograniczeniami. "Uruchomiono hamulec awaryjny"
Jak poinformowała Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy Komisji Europejskiej - od 19 czerwca uruchomiony został tzw. "hamulec awaryjny" w związku z importem owsa z Ukrainy. Na wspomniany towar nałożono cła, a ograniczenia mają obowiązywać do 5 czerwca 2025.
Import owsa z Ukrainy ograniczony. Nałożono cła
- Do 5 czerwca 2025 r. ukraiński owies importowany do UE będzie odbywał się w ramach kontyngentu taryfowego Pogłębionej i Kompleksowej Strefy Wolnego Handlu (DCFTA) obowiązującego od 2016 r. między obiema stronami. Automatyczne ponowne wprowadzenie tego kontyngentu taryfowego jest wynikiem zmienionych autonomicznych środków handlowych (ATM) obowiązujących od dnia 6 czerwca 2024 r. - czytamy w komunikacie wydanym przez przedstawicieli Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Przypomnijmy: kilka "szczególnie wrażliwych" produktów rolnych, jak drób, jaja, cukier, kukurydza, miód, kasza czy wspomniany owies - ma założony wspomniany "hamulec bezpieczeństwa" - jeśli chodzi o import do krajów unijnych. Jeżeli wielkość importu osiągnie średni roczny import odnotowany w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia 2023 r. - wówczas procedura jest uruchamiana.
- W przypadku owsa średnia ta wynosi 2 440,56 ton. Po osiągnięciu tej wielkości Komisja ponownie wprowadza w ciągu 14 dni odpowiedni kontyngent taryfowy z DCFTA. Kwotę na owies ustalono na 4.000 ton. Ponieważ import od początku 2024 r. przekracza tę wielkość, cła nałożone przez kraje najbardziej uprzywilejowane (KNU) będą obowiązywać do końca 2024 r. Kontyngent DCFTA będzie ponownie dostępny od 1 stycznia 2025 r - informują przedstawciele Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy Komisji Europejskiej.
Jak wylicza KE, Ukraina wyeksportowała nieco ponad 7 000 ton owsa do wszystkich krajów trzecich w 2022 r. i 11 173 ton od lipca 2023 r. do maja 2024 r.
Będzie zakaz importu ukraińskich jaj?
Jak z kolei podał w tym tygodniu Reuters, w najbliższym czasie Komisja Europejska wprowadzi cła na import ukraińskich jaj do Unii Europejskiej.
- Dane UE wskazują, że w zeszłym roku import jaj do UE wzrósł o trzy czwarte, a na początku tego roku nadal rósł, a głównym dostawcą była Ukraina. Europejski przemysł jajeczny skarżył się, że napływ tańszych ukraińskich dostaw utrudnia ożywienie produkcji po wybuchach ptasiej grypy , która w ostatnich latach spustoszyła stada drobiu - informuje Reuters.
To nie koniec.
- Ukraina oświadczyła pod koniec maja, że wprowadzi zakaz eksportu cukru do UE do końca tego roku po osiągnięciu limitu wolumenu, chociaż dane UE wykazały, że dostępnych pozostało prawie 44 000 ton z łącznej liczby około 263 000 ton - opisuje Reuters.
CZYTAJ TAKŻE: Od lipca rosną cła na rosyjskie i białoruskie produkty rolne [LICZBY]