Ile tak naprawdę wyniosą stawki dopłat bezpośrednich?
W ramach osiągniętego na forum UE porozumienia jest realizowany mechanizm wyrównywania stawek płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi - tak brzmi komunikat resortu rolnictwa.
Broszura informacyjna, którą opracowało ministerstwo rolnictwa, tak określa rzeczywistą wysokość stawek płatności bezpośrednich:
- Rzeczywista wysokość stawek płatności bezpośrednich jest określana corocznie, po zakończeniu naboru wniosków, na podstawie danych zadeklarowanych przez rolników i zweryfikowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
W jaki sposób mamy to rozumieć - czy istnieje ryzyko, że stawka płatności bezpośrednich, która w Polsce wyniesie ok. 116 EUR/ha w 2023 roku, po zakończeniu naboru zostanie zmniejszona w roku 2024?
Czy rzeczywista wartość dopłaty bezpośredniej może zostać zmniejszona?
Czy rzeczywista wartość dopłaty bezpośredniej może zostać zmniejszona, jeśli ilość rolników starających się o dopłatę będzie bardzo duża, lub gdy wolumen gruntów objętych dopłatą będzie bardzo duży? Biuro prasowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w dość wymijający sposób odpowiada na tak postawione pytanie.
- Wysokość stawek płatności bezpośrednich jest uzależniona od zadeklarowanych i zatwierdzonych powierzchni gruntów czy też liczby zwierząt oraz środków finansowych, która przypada na te płatności w danym roku. Dlatego też mamy do czynienia ze zmianą wielkości stawek w poszczególnych latach. Im większa powierzchnia została zgłoszona do przyznania danej płatności, tym mniejsza będzie stawka płatności za hektar, co zostało wskazane w ministerialnej broszurze „Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027" - twierdzi biuro prasowe ARiMR.
Czy jest kwota gwarantowana?
Zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa, czy rolnik może być pewien podawanych stawek, kwot dopłat:
- Gwarantowana kwota jest co do zasady kwotą, którą otrzymują wszyscy, którzy korzystają z danego działania pomocowego. W przypadku płatności obszarowych PROW nie mamy takowej, ponieważ oprócz złożenia wniosku, aby otrzymać tzw. kwotę gwarantowaną, należy spełnić dodatkowe warunki. Warto też wziąć pod uwagę, że na wysokość dopłat ma wpływ kurs wymiany euro na złotówki, ogłaszany przez Europejski Bank Centralny na koniec września każdego roku - podkreśla resort rolnictwa.
Nasi czytelnicy są zaniepokojeni
Nasi czytelnicy są zaniepokojeni brakiem jednoznacznych odpowiedzi, konkretów. Swoje zdenerwowanie tłumaczą tym, że muszą się przygotować do swoich upraw, wnioski wkrótce nalezy złożyć a ciągle nie wiadomo, na czym dokładnie mogą bazować.
- Czuję że gospodarstwa towarowe zrezygnują z dopłat prędzej i efekt będzie odwrotny ponieważ wprowadzanie nowych gatunków całych tych ekosystemów na przykład w gospodarstwach które się specjalizują w produkcji mleka i mają tylko i wyłącznie ziemię którą wykorzystują do produkcji paszy to tej ziemi nie wyłączą z produkcji na rzecz ekologii bo co by wtedy krówki jadły - napisał do nas czytelnik.
Rolnicy zastanawiają się, gdzie tu logika?
Nasi czytelnicy również analizują dokładnie ekoschematy i zastanawiają się nad ich sensem.
- Konkretnie chodzi o wymieszanie słomy z ziemią - czemu to ma służyć? Słoma z roślin zbożowych zawiera bardzo mało białka A co z tym idzie azotu za to bardzo dużo węgla w postaci celulozy. Wprowadzenie samej słomy do ziemi zaburza optymalny stosunek węgla do azotu, optymalne dla wzrostu roślin i odpowiedniej mikroflory w glebie. Żeby uzyskać optymalny stosunek węgla do azotu musimy zastosować nawożenie azotowe nawozami mineralnymi żeby azotu starczyło dla bakterii które rozłożą tą słomę. Czyli zamiast zmniejszyć stosowanie nawozów mineralnych tylko jest zwiększamy. Gdzie tu logika? - zastanawia się nasz czytelnik.
Juz wkrótce termin złożenia wniosków. Jak do tego mają podejść polscy rolnicy?
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Ceny minimalne nie funkcjonują już na rynkach rolnych - o tym przeczytasz tutaj, kliknij proszę.