Polska produkuje najwięcej obornika w Europie. Jak na tym zarobić?
- Mamy w Polsce ponad 100 milionów ton obornika. Jesteśmy absolutnym liderem, jeśli chodzi o produkcję obornika w Unii Europejskiej, a każda pryzma obornika, to jest naturalna biogazownia, która emituje bardzo silne gazy cieplarniane: metan i podtlenek azotu - mówi prof. Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
O odnawialnych źródłach energii i ich zastosowaniach w rolnictwie oraz potencjale, nadchodzących zmianach w przepisach i polityce Unii Europejskiej porozmawialiśmy w podkaście z prof. Jackiem Dachem - Kierownikiem Pracowni Ekotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Według prof. Dacha energia elektryczna w sieci, której używamy na co dzień w Polsce ma poza malutką Estonią największą emisyjność gazów cieplarnianych w przeliczeniu na gramy na jedną wyprodukowaną kilowatogodzinę. Świetnym rozwiązaniem, które zapewniłoby zmniejszenie emisji są biogazownie rolnicze.
- Prąd wyprodukowany z obornika, z gnojowicy w biogazowniach rolniczych ma emisyjność nawet -200 g na kWh. Ujemna emisyjność, to jest fantastyczna sprawa do zmniejszenia tzw. śladu węglowego
- podkreśla naukowiec, zaznaczając, że rolnik przetwarzając obornik w biogazowniach zyskuje nie tylko energię elektryczną i ciepło, ale także poferment, który świetnie sprawdza się w nawożeniu pól.
ZOBACZ TAKŻE: Krowy, które produkują WIĘCEJ MLEKA są bardziej ekologiczne
- Tagi:
- OZE
- fotowoltaika