Żywienie krów zalkalizowanymi paszami - kiedy pierwsze efekty?
Zalkalizowana pasza - kiedy pojawiają się zauważalne pierwsze efekty żywienia krów mlecznych?
Klika tygodni temu pisaliśmy o tym, jakie są plusy żywienia krów mlecznych dużą dawką pasz zbożowych poddanych alkalizacji. Materiał dostępny TUTAJ. Dziś kolejna jego część - zwracająca uwagę na pierwsze efekty żywienia krów zalkalizowanymi paszami zbożowymi.
Czym w ogóle jest alkalizacja zbóż?
Alkalizacja zbóż to technika uszlachetniania ziarna (zbóż i kukurydzy) pozwalającą na podniesienie jego wartości żywieniowych.
- Daje ona nowe możliwości wykorzystania wilgotniejszego ziarna prosto z pola przy około 18-20% wilgotności zbóż: pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia, owsa i 25-35% wilgotności dla mokrego ziarna kukurydzy. W wypadku zbóż suchych - pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia czy owsa, dodajemy wyliczone ilości wody - tak, aby uzyskać wilgotność 20-25% - wskazuje Bartosz Foltynowicz z firmy AGROMOBI - mobilnej mieszani pasz.
Pierwsze efekty żywienia krów zalkalizowaną paszą?
Z dużą dozą rozwagi na to pytanie odpowiada Rafał Lamperski z AGRO-TRADE, która oferuje do alkalizacji produkt o nazwie Aliplus :
- Każde gospodarstwo, każda dawka pokarmowa, każda grupa produkcyjna przeżuwaczy to odmienna i indywidualna historia żywieniowa, której nie da się opisać jednym i tym samym wzorem. Każdy przypadek należy rozpatrywać i analizować indywidualnie. Samo wprowadzanie zmiany żywieniowej (w tym również zbóż alkalicznych ) powinno być rozciągnięte w czasie ze względu na jej wpływ na florę żwacza. Większość literatury i doradców zaleca, aby sama zmiana dawki nie była nagła i lepiej, aby była wprowadzana stopniowo w ciągu np. 2 tygodni.
Zaznacza, że wiele zależy od tego, jaki był tzw. bilans otwarcia - czyli, jak wyglądały dawki przed wprowadzeniem do żywienia zbóż poddanych alkalizacji. Im bardziej sprzyjały one kwasicom, tym efekt zauważamy wcześniej.
Na ten temat wypowiada się także Dariusz Jeż z z firmy Karchex Dziadkowo, która oferuje do alkalizacji ziarna produkt o nazwie Home&Dry:
- Kiedy widać efekty? W zależności od stada, zdarza się że już po około 2 tygodniach wzrasta pobieranie TMR-u, łajniaki zmieniają konsystencję na bardziej zwartą, rośnie wydajność i - co jest regułą - wzrasta tłuszcz.
Zaznacza jednak, że w stadach o bardzo wysokiej wydajności hodowcy nie oczekują wzrostu parametrów i litrów, a ich głównym celem jest poprawa i utrzymanie zdrowotności krów. - Ten efekt przychodzi stopniowo w ciągu kilku miesięcy - zaznacza.
W przypadku preparatu Maxammon, oferowanego przez firmę Barbatus, pierwsze efekty zastosowania alkalizowanego ziarna, jak zapewnia jej przedstawicielka - Patrycja Borowiak, widać już po 3-4 tygodniach od wprowadzenia dawki.
Czytaj także: